یک اختلال روانی بسیار رایج، اضطراب اجتماعی در شکل بالینی خود شامل پریشانی و اختلال شدید به دلیل ترس از قضاوت منفی توسط دیگران است. علائم اضطراب اجتماعی حتی شایع تر است که می تواند هر کسی را در هر زمانی تحت تأثیر قرار دهد.شاید زمانی که برای سخنرانی در شهرداری محله ایستاده اید به شدت احساس خودآگاهی کرده اید، یا هنگام پاسخ دادن به سوالی در مقابل رئیس خود خفه شده اید زیرا از اشتباه کردن بسیار ترسیده اید. حتی اگر هرگز این موقعیت‌ها را تجربه نکرده‌اید، بدون شک کودکی را دیده‌اید که هنگام اجرای تک‌نوازی در یک رسیتال یخ می‌زند. با تجربه چنین موقعیت عاطفی دشواری، نه تنها از موقعیت، بلکه از احتمال تکرار آن می ترسید. 

شما هم میتوانبد با استفاده از دوره آموزش گویندگی و فن بیان استاد بیژن رافعی مهارت گویندگی خود را تقویت کرده و از اضطراب خود در حین صحبت کردن بکاهید.

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی که قبلاً به آن فوبیای اجتماعی گفته می شد، یک اختلال اضطرابی است که با اضطراب شدید و خودآگاهی بیش از حد در موقعیت های اجتماعی روزمره مشخص می شود. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی یک ترس دائمی، شدید و مزمن از اینکه توسط دیگران تحت نظر و قضاوت قرار گیرند و از اعمال خود خجالت زده یا تحقیر شوند، دارند. ترس آنها ممکن است آنقدر شدید باشد که در کار، مدرسه یا سایر فعالیت ها اختلال ایجاد کند. در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی می دانند که ترس آنها از بودن در کنار مردم ممکن است بیش از حد یا غیرمنطقی باشد، آنها قادر به غلبه بر آن نیستند. آنها اغلب روزها یا هفته ها قبل از یک موقعیت وحشتناک نگران هستند. علاوه بر این، آنها اغلب عزت نفس پایین و افسردگی را تجربه می کنند.

اختلال اضطراب اجتماعی را می توان تنها به یک نوع موقعیت محدود کرد – مانند ترس از سخنرانی در جمع – یا یک فرد می تواند هر زمان که در اطراف افراد دیگر قرار می گیرد علائم را تجربه کند. در صورت عدم درمان، فوبیای اجتماعی می تواند عواقب شدیدی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است افراد را از کار یا مدرسه باز دارد یا آنها را از دوست شدن باز دارد.

اختلال اضطراب اجتماعی

علائم فیزیکی که اغلب با استرس شدید اختلال اضطراب اجتماعی همراه است، عبارتند از سرخ شدن، عرق کردن، لرزش، حالت تهوع و مشکل در صحبت کردن. از آنجایی که این علائم قابل مشاهده ترس از عدم تایید را تشدید می کنند، خود می توانند به کانون دیگری از ترس تبدیل شوند و یک چرخه معیوب ایجاد کنند: از آنجایی که افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی نگران تجربه این علائم هستند، شانس آنها برای ایجاد آنها بیشتر می شود.

علائم

تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی تنها در صورتی انجام می‌شود که این اجتناب، ترس یا پیش‌بینی اضطراب‌آور یک موقعیت اجتماعی یا عملکردی با روال روزمره، عملکرد شغلی و زندگی اجتماعی تداخل داشته باشد یا در نتیجه اضطراب، پریشانی مشخصی وجود داشته باشد. DSM-5 معیارهای زیر را برای تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی ارائه می دهد:

 • فرد از یک یا چند موقعیت اجتماعی یا عملکردی می ترسد که در آنها در معرض بررسی احتمالی دیگران قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان به ملاقات با افراد ناآشنا، مشاهده خوردن یا نوشیدن، یا سخنرانی یا اجرا اشاره کرد.
 • فرد می ترسد به گونه ای رفتار کند که باعث خجالت یا ارزیابی منفی شود.
 • قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی تقریباً همیشه باعث اضطراب شدید می شود.
 • از موقعیت ترسناک اجتناب می شود یا با اضطراب و پریشانی تحمل می شود.
 • ترس یا اضطراب با تهدید واقعی ناشی از موقعیت اجتماعی تناسبی ندارد.
 • ترس یا اضطراب پایدار است و معمولاً شش ماه یا بیشتر طول می کشد.
 • اجتناب، انتظار مضطرب یا پریشانی به طور قابل توجهی با عملکرد اجتماعی، تحصیلی یا شغلی فرد تداخل دارد.

علائم فیزیکی اختلال اضطراب اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • سرخ شدن، عرق کردن، لرزیدن، تجربه ضربان قلب سریع، یا احساس «خالی شدن ذهن»
 • حالت تهوع یا ناراحتی معده
 • نمایش وضعیت بدن سفت، تماس چشمی ضعیف، یا صحبت کردن بیش از حد آرام

علاوه بر این، تشخیص می تواند مشخص کند که آیا اضطراب یا ترس تنها زمانی وجود دارد که فرد در حال صحبت یا اجرای عمومی است.

شیوع اختلال اضطراب اجتماعی چقدر است؟

طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان، حدود 7 درصد از جمعیت ایالات متحده تخمین زده می شود که در یک دوره 12 ماهه به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا شوند. اختلال اضطراب اجتماعی تقریباً دو برابر بیشتر از مردان در زنان رخ می دهد، اگرچه نسبت بیشتری از مردان برای این بیماری به دنبال کمک هستند. این اختلال معمولا در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی شروع می شود و به ندرت بعد از 25 سالگی ایجاد می شود.

چه موقعیت هایی باعث اختلال اضطراب اجتماعی می شود؟
برای برخی افراد، شروع یک مکالمه ساده اضطراب آور است. موقعیت های دیگر عبارتند از:

 • برداشتن تلفن
 • ایراد سخنرانی یا هر شکلی از سخنرانی در جمع
 • صحبت کردن در یک گروه
 • ملاقات با افراد جدید
 • صحبت با یک معلم یا دیگر شخصیت های معتبر

علل اضطراب اجتماعی

بخوانید:بهترین دوربین برای مبتدیان

علل اضطراب اجتماعی

در حالی که تحقیقات برای درک بهتر علل اختلال اضطراب اجتماعی در حال انجام است، برخی تحقیقات بر ساختار کوچکی در مغز به نام آمیگدال دلالت دارند. اعتقاد بر این است که آمیگدال یک مکان مرکزی در مغز است که واکنش های ترس را کنترل می کند.

اختلال اضطراب اجتماعی ارثی است. در واقع، اقوام درجه یک دو تا شش برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی را دارند. تحقیقاتی که توسط موسسه ملی سلامت روان (NIMH) پشتیبانی می‌شود، همچنین محل ژنی را در موش‌ها شناسایی کرده است که بر ترس آموخته‌شده تأثیر می‌گذارد. دانشمندان در حال بررسی این ایده هستند که افزایش حساسیت به عدم تایید ممکن است از نظر فیزیولوژیکی یا هورمونی باشد. محققان دیگری در حال بررسی تأثیر محیط بر ایجاد فوبیای اجتماعی هستند. بدرفتاری و ناملایمات دوران کودکی از عوامل خطر اختلال اضطراب اجتماعی هستند.

چه چیزی می تواند باعث اختلال اضطراب اجتماعی در کودکان شود؟
کودکانی که در خانه‌های پر تعارض زندگی می‌کنند می‌توانند به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا شوند. تروما یا سوء استفاده نیز با SAD در کودکان مرتبط است. علاوه بر این، کودکی که قلدری، طرد شدن، تحقیر یا اذیت کردن را تجربه می کند، ممکن است به SAD نیز مبتلا شود.

درمان

اکثر اختلالات اضطرابی را می توان با موفقیت توسط یک متخصص مراقبت های روانی آموزش دیده درمان کرد. اختلال اضطراب اجتماعی اغلب با دو نوع درمان به طور موثر درمان می شود: روان درمانی و داروها.

روان درمانی

درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که در درمان اضطراب شدید اجتماعی بسیار موثر است. هدف اصلی CBT و رفتار درمانی کاهش اضطراب با حذف باورها یا رفتارهایی است که به حفظ اختلال اضطراب کمک می کند. به عنوان مثال، اجتناب از یک شیء یا موقعیت ترسناک باعث می شود که فرد از بی ضرر بودن آن بیاموزد.

درمان اضطراب اجتماعی

یک عنصر کلیدی CBT برای اضطراب، قرار گرفتن در معرض است، که در آن افراد با چیزهایی که از آنها می ترسند روبرو می شوند. فرآیند نوردهی به طور کلی شامل سه مرحله است. ابتدا فرد با موقعیت ترسناک آشنا می شود. گام دوم این است که خطر عدم تایید را در آن موقعیت افزایش دهید تا فرد بتواند این اطمینان را ایجاد کند که می تواند طرد یا انتقاد را تحمل کند. مرحله سوم شامل آموزش تکنیک های مقابله با عدم تایید به فرد است. در این مرحله، از افراد خواسته می‌شود تا بدترین ترس خود را تصور کنند و تشویق می‌شوند تا پاسخ‌های سازنده‌ای نسبت به این ترس و عدم تایید درک‌شده ارائه دهند.

این مراحل اغلب با آموزش مدیریت اضطراب همراه است – برای مثال، آموزش تکنیک هایی مانند تنفس عمیق برای کنترل اضطراب به افراد. اگر این کار با دقت و با حمایت یک درمانگر انجام شود، ممکن است بتوان اضطراب مرتبط با موقعیت های ترسناک را از بین برد. اگر تحت CBT یا رفتار درمانی قرار می گیرید، قرار گرفتن در معرض تنها زمانی انجام می شود که آماده اید. به تدریج و تنها با اجازه شما انجام خواهد شد. شما با درمانگر کار خواهید کرد تا تعیین کنید چقدر می توانید تحمل کنید و با چه سرعتی می توانید ادامه دهید.

 

داروها

داروهای مناسب و موثر در کنار روان درمانی نیز ممکن است در درمان نقش داشته باشند. داروها شامل داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) و همچنین داروهایی هستند که به عنوان بنزودیازپین‌های با قدرت بالا شناخته می‌شوند. برخی از افراد مبتلا به نوعی اضطراب اجتماعی که خود را تنها زمانی نشان می‌دهد که مجبور به اجرای برنامه در مقابل دیگران هستند، از مسدودکننده‌های بتا کمک می‌کنند که ضربان قلب را کاهش می‌دهند و علائم فیزیکی اضطراب را کاهش می‌دهند.

CBT و رفتار درمانی هیچ عارضه جانبی نامطلوبی به جز ناراحتی موقت ناشی از افزایش اضطراب ندارند، اما درمانگر باید در تکنیک های درمان به خوبی آموزش دیده باشد تا آن را به صورت دلخواه انجام دهد. در طول درمان، درمانگر احتمالاً تکالیف خانه را تعیین می کند – مشکلات خاصی که بیمار باید بین جلسات روی آنها کار کند. CBT یا رفتار درمانی به طور کلی حدود 12 هفته طول می کشد. ممکن است در یک گروه انجام شود، مشروط بر اینکه افراد گروه به اندازه کافی مشکلات مشابه داشته باشند. درمان حمایتی، مانند درمان گروهی، زوجی یا خانواده درمانی می تواند برای آموزش افراد مهم در مورد این اختلال مفید باشد. گاهی اوقات افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی از آموزش مهارت های اجتماعی نیز بهره می برند.