اگر شما می خواهید یک سخنرانی بدون نقص داشته باشید و توجه مخاطبان تان را جلب کنید باید اعتماد به نفس تان را تقویت کنید. اگر به خوبی روش ها و راهکارهای مربوط به افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی را بشناسید، قادر خواهید بود که سخنرانی بی نظیری را ارائه دهید. با شرکت در دوره ی فن بیان، استاد بیژن رافعی تمامی نکات مربوط به تقویت اعتماد به نفس را دریافت می کنید. هر یک از مقالات مربوط به افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن را نیز می توانید در سایت گوینده شو، مشاهده کنید و از نکات درون مقالات، نکته برداری نمایید.

معرفی روش هایی مربوط به افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی

برخی از اصلی ترین و مهمترین روش هایی که مربوط به افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی است و شما باید به خوبی آنها را بشناسید تا بتوانید سخنرانی بی نظیری را ترتیب دهید عبارت است از :

  1. با مخاطبان حس راحتی داشته باشید و گفتارتان را با خنده آغاز کنید

بسیاری از مخاطبانی که شما برای آنها سخنرانی می‌ کنید از سخنان خشک و منطقی زیاد خوششان نمی آید. به همین دلیل بهتر است که در بین انواع مطالبی که بیان می کنید شنونده های تان را بخندانید. اینکه با آنها صحبت گرم و صمیمی داشته باشید و آرامش خاطرشان را افزایش دهید بسیار مهم است. اگر شما سخنرانی خود را با یک شوخی ساده آغاز کنید اعتماد به نفس تان افزایش پیدا می ‌کند. زمانی که شما می توانید شنونده های تان را بخندانید ارتباط خوبی با آنها احساس خواهید کرد. اگر بتوانید احساس اعتماد را در مخاطبان خود ایجاد کنید مخاطبان تان به راحتی با شما ارتباط برقرار می‌ کنند. به همین دلیل اعتماد به نفس شما افزایش پیدا خواهد کرد.

  1. به مخاطبان خود توجه کنید و واکنش آنها را پاسخ دهید

 اگر شما احساس می ‌کنید که هنوز نتوانسته ‌اید با مخاطب تان ارتباط خوبی برقرار کنید یعنی سیستم عصبی تان تحت فشار قرار گرفته است. اگر شما می‌ خواهید بهترین روش افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی را به کار بگیرید باید به افرادی که واکنش نشان می دهند توجه بیشتری داشته باشید. شما می توانید به جمعیتی که برای آنها سخنرانی می کنید نگاه کنید و آن دسته از افرادی که به صحبت‌ هایتان واکنش نشان می دهند را پیدا کنید.

اینکه شما به خوبی بدانید برخی از افراد نظرتان را تایید می کنند اعتماد به نفس تان را افزایش می ‌دهد. هر چه که روی این افراد تمرکز بیشتری داشته باشید می توانید اعتماد به نفس تان را افزایش دهید. هر چه که اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند قادر خواهید بود توجه چه افراد بیشتری را در کنفرانس جذب کنید.  اگر شما با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و به آنها بفهمانید که آنها را می بینید و برایتان نظرشان مهم است بدون شک می توانید توجه آنها را جلب کنید. با جلب کردن توجه مخاطبان اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌ کند.

بیان کردن احساس تان در ابتدای سخنرانی

  1. بیان کردن احساس تان در ابتدای سخنرانی

اگر شما بتوانید احساستان را در ابتدای سخنرانی برای مخاطبان بیان کنید بدون شک قادر خواهید بود که کنفرانس تان را به بهترین نحو ممکن اداره نمایید. بسیاری از افراد برای صحبت کردن در ابتدای سخنرانی استرس و تنش دارند. آنها بهتر است که نگرانی شان را با مخاطبان در میان بگذارند. اگر مخاطبان بدانند که شما با آنها احساس صمیمیت دارید، بدون شک کم کم این احساس ترس و نگرانی در دل شما از بین می ‌رود. تنش ‌ها در سخنرانی متوقف نمی ‌شوند ولی کنترل می گردند.

اگر شما بتوانید با پوشاندن حس ترس و نگرانی حس اعتماد به نفس  صمیمیت را افزایش دهید بدون شک سخنرانی بی ‌نظیری را ارائه خواهید داد. این روش افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی، کارآمد و مفید می باشد. بسیاری از برترین سخنران هایی که توانسته ‌اند موفقیت زیادی در سخنرانی شان به دست بیاورند احساسشان را برای مخاطب بیان کرده‌ اند. اینکه مخاطب احساس نگرانی آنها را بداند بسیار مهم است، چرا که  به مرور زمان این احساس کاهش پیدا خواهد کرد و مخاطب برای کاهش دادن این احساس با سخنران همگام می شود.

بخوانید: فن بیان چیست؟

  1. تمرین کردن بسیار مهم است

تمرین کردن یکی از مهمترین و اصلی ترین روش های افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی می باشد. اگر شما پیش از سخنرانی تمامی گفته‌ ها و مطالبتان را تمرین کنید می ‌توانید آنها را به بهترین شکل ممکن ادا نمایید.  بسیاری از افراد برای سخنرانی وقت نمی ‌گذارند و زمانی که سخنرانی شان را آغاز می ‌کنند احساس ترس و نگرانی به آنها اجازه نمی ‌دهد که سخنرانی مناسبی انجام دهند. اینکه شما بتوانید نکات مربوط به مطالب سخنرانی خود را با لحن مناسب بیان کنید بسیار مهم است.

 بنابراین پیش از اینکه سخنرانی تان را انجام دهید تمامی مطالبی که قرار است در سخنرانی ادا کنید را مرور نمایید و تمرین کنید. در این صورت لحن بیان مطالب را بهتر متوجه می شوید. اینکه شما برای ادا کردن مطالب متنوع لحن مناسبی داشته باشید بسیار مهم است. در واقع مخاطبان به لحن شما در سخنرانی اهمیت می دهند. تمامی مطالب را نباید با یک لحن مشخص شده بیان کنید. بلکه باید بین گفته هایتان لحن تان را تغییر دهید تا توجه مخاطب تان جلب شود.

بیان کردن اشتباه در سخنرانی

  1. اشتباه تان را بدون ترس بیان کنید

بسیاری از افراد امکان دارد که زمان سخنرانی دچار اشتباه شوند یا مطلبی را به اشتباه بیان کنند. اینکه بتوانید زمان سخنرانی اشتباه تان را بازگو کنید و به مخاطبان اعلام کنید که اشتباه کرده اید بسیار مهم است. اگر نتوانید اشتباهتان را بیان کنید تا انتهای سخنرانی استرس و نگرانی اشتباه تان در گفتارتان پیدا خواهد بود. به همین دلیل در صورتی که می خواهید اعتماد به نفس تان را برای سخنرانی افزایش دهید باید در صورت به وجود آمدن هر نوع اشتباه مسئله را با مخاطبان در میان بگذارید.

جمع بندی

 اگر سخنرانی کردن درجمع بزرگترین ترس شما است، می ‌توانید اعتماد به نفس تان را با تمامی راهکارهایی که بیان کردیم افزایش دهید. این چند نکته بیان شده به شما کمک می کند که اعتماد به نفس بیشتری در سخنرانی به دست آورید.