با همه چیزهایی که در کشور ما در حال حاضر می گذرد، تصمیم گرفتم مجموعه ای با عنوان “تاثیر جملات مثبت” را به اشتراک بگذارم. مردم در حال حاضر به مثبت اندیشی بیشتری نیاز دارند. تعداد زیادی کلمه وجود دارد که مردم در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می کنند که باعث ناتوانی آنها می شود. هدف من، با این مجموعه، این است که شما را به سمت گفتار قدرتمند سوق دهم.همچنین اگر دوست دارید گوینده و سخنران خوبی شوید، گوینده شو می تواند با آموزش فن بیان توسط استاد بیژن رافعی به شما کمک کند.

تاثیر جملات مثبت در زندگی

یکی از جملات مورد علاقه من توسط هنری فورد است: چه فکر کنید که می توانید، چه فکر کنید نمی توانید، حق با شماست. این جمله را با خود تکرار کنید و یک دقیقه در مورد آن فکر کنید. اگر «باور داشته باشید که می‌توانید»، با خوش‌بینانه به چیزی نگاه می‌کنید، هر چه در آن لحظه باشد، و با گفتن «تو می‌توانی»، «غیرممکن بودن» را به یک امکان تغییر می‌دهی. با این حال، اگر «باور کنید که نمی‌توانید»، متأسفانه، فقط در را به روی امکان توانایی و یا حداقل، مانع بزرگی برای رسیدن به هر آنچه که هست، بسته‌اید. شما می گویید “نمی توانید” انجام دهید. در هر صورت حق با شماست. ساده است.

تاثیر جملات مثبت در زندگی

من سخنان حکیمانه هنری فورد را با دانش آموزان در مورد برد سلاح گرم، در طول جلسات درمانی، و با همکاران و دوستان خود در زمانی که همه آنها دچار شک و تردید شده اند به اشتراک گذاشته ام. من به آنها می گویم که با گفتن “نمی توانی” کاری را انجام دهی، از قبل به خودت شک می کنی، پرچم سفید را بالا می اندازی، در را می بندی و قفل می کنی. چرا میخواهی چنین کاری بکنی؟ اوه گاهی اوقات از این موضوع ناامید می شوم. این نیست که شما نمی توانید. حتی اگر واقعاً و واقعاً «نتوانید» کاری را انجام دهید (مثلاً با هلیکوپتر آپاچی AH-64 پرواز کنید)، همیشه راه متفاوت و مثبت تری برای بیان آن وجود دارد.

اعتراف وقتی می‌شنوم که کسی در هر زمینه‌ای می‌گوید «نمی‌توانم» یک واکنش احشایی دارم. این به معنای واقعی کلمه باعث می‌شود که من بترسم یا بیشتر اوقات چشم‌هایم را می‌بندم، سرم را تکان می‌دهم یا صورتم را تکان می‌دهم. کلمه نمی توانم زشت است، ناتوان کننده است، شکست دهنده است، و بخشی از دایره واژگان من نیست – حداقل، نه از زمانی که متوجه شدم چقدر منفی است.

چگونه جملات مثبت بر زندگی من تأثیر می گذارد؟

انتخاب این که بگویم من فوق العاده هستم، بلافاصله وضعیت فیزیولوژیکی و عاطفی من را تغییر می دهد، حتی اگر در چند دقیقه قبل واقعاً احساس بدی داشتم.

بدنم را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ام که هر بار که آن کلمه را می‌گویم، احساس شگفت‌انگیز داشته باشد، و بنابراین می‌توانم از آن برای تغییر فعالانه احساسم در کسری از ثانیه استفاده کنم!

وقتی احساس شگفت انگیزی می کنم، می توانم نتایج شگفت انگیزی در زندگی ام ایجاد کنم. من می توانم کارهای سخت را در محل کار انجام دهم. می توانم خودم را به باشگاه برسانم. می توانم تصمیمات سخت بگیرم. من انرژی دارم تا برای زندگی ام حاضر شوم و تمام تلاشم را انجام دهم. این انرژی نوع متفاوتی از عمل ایجاد می کند و نتایج استثنایی ایجاد می کند.

چگونه مثبت صحبت کنم

بخوانید:مزایای سخنرانی در جمع

مثال هایی از تاثیر جملات مثبت

و این فقط در شرایطی نیست که مردم به خود شک دارند. مردم در پاسخ به سوالات روزمره از “نمی توانم” استفاده می کنند، مانند:

 • هی، میخوای جمعه شب با هم بگردیم؟ نه، نمی توانم.
 • دوست داری فردا منو ببری فرودگاه؟ متاسفم، نمی توانم.
 • آیا می توانید مقداری پول نقد را تا دستمزد بعدی من در اختیارم بگذارید؟ اوم، من نمی توانم.
Community Verified iconاین نیست که شما نمی توانید؛ شما در واقع می توانید همه این کارها را انجام دهید. با این حال، به‌جای اینکه صادق باشید، «نمی‌توانم» را به عنوان پاسخ پیش‌فرض خود انتخاب می‌کنید. راه های زیادی وجود دارد که می توان به این سؤالات به روشی مثبت و/یا صادقانه پاسخ داد:

 • هی، میخوای جمعه شب با هم بگردیم؟
  نه ممنون. من برنامه های دیگری دارم. شاید یک شب دیگر
 • دوست داری فردا منو ببری فرودگاه؟
  من فردا کار میکنم اگر بلیط خود را عوض کنید، یا تاخیری وجود داشته باشد، من می‌توانم تا ساعت 4 بعد از ظهر کار را ترک کنم.
 • آیا می توانید مقداری پول نقد را تا دستمزد بعدی من در اختیارم بگذارید؟
  اوه خدایا، من در این ماه پول نقد کم دارم و نمی خواهم به خودم فشار بیاورم.

دیدگاه دیگری نیز وجود دارد. شاید شما فقط برای این کار آماده نیستید یا تمایلی به انجام کاری که از شما خواسته می شود ندارید. بهتر است در مورد هر چیزی که از شما پرسیده می شود صادق باشید در مقابل گفتن “من نمی توانم”.

 • هی، میخوای جمعه شب با هم بگردیم؟
  من فقط این آخر هفته برای معاشرت نیستم. شاید یک روز/هفته دیگر (این یک پاسخ صادقانه است).
 • دوست داری فردا منو ببری فرودگاه؟
  من در محل کار به شدت مورد انتقاد قرار می گیرم و من که برای انجام یک کار شخصی ترک می کنم در حال حاضر بسیار استرس زا است (این اساساً به این معنی است که شما نمی خواهید این کار را به روشی صادقانه انجام دهید که 100 درصد پاسخ شما را تایید کند).
 • آیا می توانید مقداری پول نقد را تا دستمزد بعدی من در اختیارم بگذارید؟
  من یک قانون شخصی دارم مبنی بر اینکه به دوستان پول قرض نمی دهم (در اینجا، شما می گویید حاضر نیستید به این شخص پول قرض دهید. با به اشتراک گذاشتن “قانون شخصی” خود، اگرچه ممکن است کمی ناخوشایند باشد، شما پایه ای را ایجاد می کنید. ، امیدوارم دیگر هرگز درخواست قرض نگیرید).

پاسخ صادقانه، به شیوه ای مثبت، نه تنها توانمندسازی، بلکه رهایی بخش است. خوب، بنابراین ممکن است در ابتدا برای برخی از شما ناراحت کننده باشد، اما قول می دهم که آسان تر می شود و احساس عالی می کند.

نکته اخلاقی: کلمات تفکر شما را تقویت می کنند. مثبت اندیشی با گفتار مثبت تقویت می شود و بالعکس. تاثیر جملات مثبت در زندگی شما شگفت آورند.

امروز کلمه “نمی توانم” را از سخنرانی خود حذف کنید. من مطمئن هستم که شما می توانید این کار را انجام دهید. بهم بگو چطور پیش می رود.

چگونه مثبت صحبت کنم؟

حالت عاطفی منفی را به خود القا می کنید. در این حالت، شما نمی توانید در سطوح اوج عملکرد کار کنید و کیفیت زندگی شما آسیب خواهد دید.

می‌خواهم خودت را در استفاده از آن کلمات بگیری و وسط جمله را متوقف کنی تا آن کلمات را با کلماتی جایگزین کنی که احساس خوبی به تو می‌دهند. اگر این کار را نکنید، ضمیر ناخودآگاه شما تمام این اطلاعات را در خود می گیرد و چه از آن آگاه باشید یا نه، نتایج زندگی شما به همان کیفیت افکار و کلمات شما خواهد بود.

در مورد آن فکر کنید. اگر با خودم تکرار کنم: «من غرق شدم. من غرق شدم. اوه خدای من من آنقدر سرم شلوغ است که نمی دانم چه کار کنم.» من در واقع احساس غرق شدن خواهم کرد. حتی اگر یک دقیقه پیش احساس نمی‌کردم غرق شده بودم، فقط با گفتن آن کلمات سینه‌ام منقبض شد و نفس‌ام کم عمق شد و ذهنم شروع به چرخش کرد. خودتان آن را امتحان کنید.

سپس، کلمات مثبتی را انتخاب کنید که بتوانید جایگزین افکار منفی خود شوید.

در این مثال، می‌توانید «من خیلی غرق شده‌ام» را با «در حال حاضر با توپ‌های زیادی بازی می‌کنم، زیرا فرصت‌های شگفت‌انگیز زیادی دارم» جایگزین کنید. این که به طور مداوم تکرار شود، یک حالت احساسی کاملا متفاوت را در شما ایجاد می کند.

در نهایت، از دوستان، خانواده و همکاران خود بخواهید که با زبان منفی شما را صدا کنند.

توجه به الگوهای زبان خودمان می تواند چالش برانگیز باشد. سپردن این وظیفه به شخص دیگری آگاهی بیشتری ایجاد می کند و تغییر زبان را برای شما آسان تر می کند.

کلمات شما قدرتمند هستند

کلماتی که شما به کار می برید دارای قدرت فوق العاده ای هستند. قدرتی که به اعتماد به نفس و جاه طلبی شما دامن می زند و قدرتی برای ایجاد احساس اضطراب و بی کفایتی در شما. قدرت ایجاد اولین تاثیر قوی و قدرت فراموش شدن سریع. قدرت ایجاد فرصت ها و قدرت بستن آنها.

به‌عنوان کسی که در کنفرانس‌هایی در سرتاسر جهان سخنرانی می‌کند، صدها نفر به من گفته‌اند: «من هرگز نمی‌توانم کاری که تو انجام می‌دهی با تو انجام دهم» یا «سخنرانی عمومی مرا تا حد مرگ می‌ترساند». البته، همه احساس نمی‌کنند که به طور منظم روی صحنه حاضر شوند، اما استفاده از زبانی مانند «هرگز» و «مرگ می‌ترسم» می‌تواند افرادی را که از ایجاد مهارت‌های ارائه‌شان سود می‌برند، حتی از تلاش باز دارد.

تاثیر جملات مثبت را دست کم نگیرید. ضرب المثل “کلماتی که به زبان می آورید تبدیل به خانه ای می شود که در آن زندگی می کنید” حقیقت بزرگی دارد. جهان خود را به شما منعکس می کند. اگر از زبان مثبت در مورد خود و توانایی خود برای رویارویی با چالش ها و دستیابی به اهداف خود استفاده می کنید، این همان چیزی است که در خارج برای شما ظاهر می شود. به همین ترتیب، اگر به طور مداوم در مورد خود یا شرایط خود اظهاراتی می کنید که بازتاب ناامیدی، تحریک ترس، پرورش اضطراب و بدبینی است، آنگاه این کلمات واقعیت شما را نیز شکل خواهند داد. و نه به روش های خوب!

Community Verified icon