خواندن یک فعالیت جهانی و مطمئناً یکی از مهم ترین مهارت ها برای به دست آوردن دانش جدید یا دسترسی به اطلاعات است. بنابراین، چگونه می‌توانیم این فرآیند را به طور مؤثر و کارآمد سازماندهی کنیم؟ اینجاست که تندخوانی وارد عمل می شود و خبر خوب این است که هر کسی می تواند نحوه تندخوانی را یاد بگیرد. این یک دارایی قدرتمند برای گسترش دانش شما، افزایش تجربه یادگیری یا ارتقاء شغل شما است.

این آموزش به شما نشان می دهد که چگونه در هنگام خواندن سریعتر درک بهتری داشته باشید. با درک ترکیب قدرتمند تکنیک های تندخوانی موجود، می توانید به راحتی مهارت های خود را افزایش دهید. اگر دوست دارید مهارت تندخوانی خود را تقویت کنید، می توانید دوره ی آموزشی فن بیان استاد بیژن رافعی را از گوینده شو تهیه کنید.

مهم ترین تکنیک تندخوانی: دنبال کردن متن با دست

دنبال کردن متن با دست یک تکنیک ساده و سریع برای بهبود تندخوانی است که به شما امکان می‌دهد با حفظ سطح دلهره، سریع‌تر بخوانید. آیا تا به حال در مورد روش اشاره گر شنیده اید؟ بسیاری از ما آن را در دوران مدرسه یاد گرفتیم، اما به دلایلی، وقتی بزرگ شدیم استفاده از این تکنیک را متوقف کردیم. روش اشاره گر توسط خالق تندخوانی، Evelyn Wood توسعه یافته است. این شامل حرکت دادن انگشت اشاره یا اشاره گر در سراسر صفحه و زیر جمله ای است که می خواهید بخوانید. این کار تمرکز و سرعت کلی شما را افزایش می دهد. سرعت دادن به خود سریعترین راه برای یادگیری تسریع خواندن است.

اسکن کردن متن

تکنیک‌ اسکن مهارت شما را افزایش می‌دهد تا به سرعت ایده اصلی آنچه را که قصد خواندن آن را دارید به تصویر بکشید. این تکنیک ها به شما می آموزد که اعداد، نام ها و کلمات محرک را اسکن کنید. با تمرین، سرعت خود را برای شناسایی جملات کلیدی در یک پاراگراف افزایش می دهید. تندخوان های حرفه ای می توانند یک صفحه کامل را در عرض چند ثانیه مرور کنند و درک کنند. هنگام استفاده از این تکنیک، مطمئن شوید که به دنبال مواردی مانند لیست ها، نقاط، نمودارها، فهرست ها و عنوان های فرعی باشید. قبل از پرداختن به جزئیات، این موارد کلیدی را شناسایی کنید.

خواندن تکه تکه کلمات

خواندن گروه‌های کلمات یکی از مهارت‌های کلیدی است که هنگام یادگیری نحوه تندخوانی به دست می‌آید. همچنین یکی از زمان برترین تکنیک های تندخوانی برای یادگیری است. همانطور که از نام آن پیداست، این تکنیک شامل خواندن تکه‌های کلمات به جای کلمات جداگانه است. هدف کاهش تعداد توقف‌هایی است که چشمان شما هنگام مطالعه انجام می‌دهند.

هنگامی که شروع به خواندن تکه‌های کلمات کنید، میزان درک شما و با آن توانایی خواندن سریع شما بسیار بهبود می‌یابد. برای شروع این مقاله را در مورد خواندن تکه کلمات بخوانید. نکات و مطالب ضروری را ارائه می دهد. خوب، سه تکنیک تندخوانی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، برای سرعت بخشیدن به شما هستند. در فصل بعدی، به چند تکنیک برای تقویت توانایی‌های درک و یادآوری شما خواهیم پرداخت.

فواید تندخوانی

بهبود درک مطلب در تندخوانی

درک مطلب توانایی خواندن یک متن، پردازش و درک آن است. این ممکن است ساده به نظر برسد، اما در واقع اینطور نیست. درک می تواند یک مفهوم دشوار باشد. مغز دانش جدید را با شناخت کامل ساختار شناختی موجود پردازش می کند. این بدان معنی است که دانش جدید باید با دانش دیگری که قبلاً در مغز ذخیره شده است مرتبط باشد.

نحوه درک (یا درک) آنچه می خوانید بستگی به ارتباط ایجاد شده با ساختار دانشی دارد که قبلاً دارید. چرا مهم است؟ اگر نمی توانید معنای متن را درک کنید یا اگر نمی توانید اطلاعات جدیدی را در ساختارهای حافظه موجود وارد کنید، خواندن سریع فایده ای ندارد. با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا میزان درک خود را افزایش دهید و در حین یادگیری نحوه خواندن سرعت خواندن به شما کمک خواهد کرد.

افزایش قدرت تندخوانی با افزایش درک و آگاهی

✓ دایره لغات خود را بهبود بخشید. برای درک آنچه می خوانیم، باید معنای کلمات استفاده شده را بدانیم. با این حال، بسیاری از کلمات معانی زیادی دارند که به زمینه ای که در آن استفاده می شود بستگی دارد. بنابراین، بهبود دایره لغات شما مستلزم به خاطر سپردن کلمات جدید و مطالعه زمینه های مختلف است که در آن کلمات می توانند برای انتقال معانی مختلف استفاده شوند.

✓ تکنیک های تجسم و حافظه. درک انسان به توانایی تجسم و به خاطر سپردن بستگی دارد. اگر به تکنیک‌هایی مانند نقشه‌های مغزی یا ساختن یک قصر حافظه تسلط داشته باشید، بهتر می‌توانید اطلاعات جدید را تجسم و به خاطر بسپارید و مطمئناً در این فرآیند، دلهره خود را افزایش خواهید داد. جدای از درک بهتر، شما همچنین قادر خواهید بود اطلاعات قابل اعتمادتری را به خاطر بیاورید.

✓ یادداشت بردارید و خلاصه کنید. وقتی یادداشت برداری می کنید، خودتان را مجبور می کنید آنچه را که می خوانید تفسیر کنید. اگر خلاصه کردن متن در یادداشت‌های کوتاه برایتان بسیار دشوار است، می‌دانید که متن را کاملاً درک نکرده‌اید. بهتر است تنها زمانی خلاصه کنید که (سرعت) یک بخش منطقی از متن را که با یک مفهوم خاص سروکار دارد را بخوانید.

نکات مشابه

✓ موضوع را در ذهن داشته باشید. اگر هنگام مطالعه موضوع اصلی نویسنده یا یک فصل را در ذهن داشته باشید، درک معنای واقعی کلمات یا عبارات خاص بسیار آسان تر خواهید شد. به عنوان مثال، اگر کتابی در مورد یادگیری ماشین می خوانید، استفاده از اصطلاح “زیبا” به یک تکنیک برنامه نویسی پیچیده اشاره دارد، نه به یک فرد خوش لباس.

✓ پیش نمایش متن. از آنجایی که درک مطلب بستگی زیادی به توانایی شما در درک معنای کلمات و عبارات در متن آنها دارد، ممکن است قبل از شروع به خواندن، از مرور متن سود ببرید. این تکنیک تندخوانی در بالا مورد بحث قرار گرفته است و به شما کمک می کند تا ایده اصلی نویسنده را به سرعت درک کنید.

✓ از خود سوال بپرسید. پس از پیش نمایش، سؤالات اصلی را که می خواهید پاسخی برای آنها پیدا کنید یادداشت کنید. هنگام خواندن، سؤالات مکرر مربوط به متنی که خوانده اید. این به شما کمک می کند تا تفکر خود را سازماندهی کنید و معنایی را که از متن به دست آورده اید به صورت کلامی بیان کنید. ارتباط دانش جدید خود با ساختارهای حافظه موجود بسیار آسان تر خواهد بود.

روش های تندخوانی

بخوانید: اضطراب اجتماعی چیست؟

عادت های بد خواندن خود را فراموش کنید

برای افزایش اثربخشی مطالعه، توجه داشته باشید که برخی عادات می توانند کارایی را کاهش دهند. بسیاری از آنها این عادات بد خواندن را در دوران کودکی در مدرسه ایجاد می کنند. زیر آوازی (گفتن کلمات در ذهن) و پسرفت (بازگشت به عقب در متن) رایج ترین آنها هستند. آنها اغلب سرعت شما را کاهش می دهند و تأثیر نامطلوبی بر درک و توانایی پردازش متن شما می گذارند. همچنین ممکن است هنگام مطالعه در محیطی نامناسب با نور ضعیف یا صداهای بلند یا زمانی که فقط خسته هستید با مشکل مواجه شوید.

با این حال، اگر مایل به ایجاد شرایط مناسب برای مطالعه یا مطالعه خود هستید، می توانید به راحتی این مسائل را مدیریت کنید. فقط چند نکته برای مقابله با عادات بد سعی کنید عادت ها را به صورت فردی کنار بزنید تا آنها را کاهش دهید یا حذف کنید. قبل از خواندن، اسکن کنید. از الگوهای ضربدری خطی و ضربدری استفاده کنید. در حین اسکن، به دنبال کلمات ناآشنا باشید و عمداً آنها را زیر آواز کنید. این به کاهش وسوسه برای زیر آواز کردن آنها بعدا کمک می کند. اعداد را بشمارید، ملودی را جمع کنید یا آدامس بجوید تا زیرآوازی را کاهش دهید. در برابر بازگشت به متن مقاومت کنید. حقایق مهم را از دست نخواهید داد. چشمان خود را منضبط کنید به آنها آموزش دهید تا از چپ به راست به آرامی بخوانند.