حرفه ی گویندگی می تواند هم سرگرم کننده و هم سودآور باشد. میزان درآمد یک گوینده به سطح مهارت شما، اندازه پروژه، تعداد کلمات و انواع کارهای صوتی که دریافت می کنید بستگی دارد. در حالی که نرخ های بسیاری از صنایع شغلی بر اساس مکان و زمان در این صنعت متفاوت است، صداپیشگان حرفه ای معمولاً از خانه کار می کنند و بنابراین از نظر جغرافیایی مستقل هستند.

برای اینکه ایده ای به شما بدهم، در اینجا چند آمار از میزان دستمزد صداپیشگان در ایالات متحده و ایران آورده شده است:

یک گوینده سطح ابتدایی حدود 18390 دلار در سال درآمد دارد (در ایران ماهیانه 3 میلیون)

گوینده به طور متوسط ​​حدود 31400 دلار در سال درآمد دارد ( در ایران ماهیانه 7 میلیون)

یک گوینده با تجربه حدود 90000 دلار در سال درآمد دارد ( در ایران 15 میلیون) این که آیا شما جزو خوش شانس هایی هستید که شش رقمی کسب می کنند یا نه به مهارت شما بستگی دارد، درآمد گویندگی توسط عوامل مختلفی تعیین می شود. پس بیایید نگاهی بیندازیم که اینها چه هستند.

اگر شما هم دوست دارید به یک گوینده حرفه ای تبدیل شوید، می توانید از دوره آموزشی فن بیان استاد بیژن رافعی در وب سایت گوینده شو استفاده کنید.

مهارت، تجربه و درآمد یک گوینده

سال ها تجربه و تخصص شما عواملی هستند که تعیین کننده نرخ هایی هستند که می توانید تعیین کنید. هنگامی که خود را به عنوان یک گوینده معتبر معرفی کردید، پتانسیل درآمدزایی شما افزایش می یابد. صرف نظر از وضعیت شما در حرفه، نرخی را تعیین کنید که برای شما و کسب و کارتان در آن زمان مناسب باشد. ایجاد یک برگه نرخ برای مشتریان به عنوان یک راهنمای مرجع مفید برای قیمت گذاری ثابت و قابل اعتماد عمل می کند و در میان گوینده ها امری عادی است. از آنجایی که هنرمندان صدا بر اساس هر پروژه درآمد کسب می کنند، می توانید با حداقل قیمت 100 هزار تومان برای هر پروژه که شامل 150 کلمه می باشد، شروع کنید. اگر فکر می کنید یک مشتری ممکن است به مشتری مکرر تبدیل شود از ارائه تخفیف به او نترسید.

میزان درآمد یک گوینده به چه چیزی بستگی دارد

حجم پروژه

همه پروژه ها یکسان ساخته نمی شوند، و درست مانند هنرمندان تلویزیون و رادیو، گوینده ها بسته به نوع و اندازه شغل صداپیشگی درآمد کسب می کنند. به عنوان مثال، یک مشتری بازی ویدیویی هزینه متفاوتی نسبت به مشتری تجاری رادیویی دارد. این امر به ویژه در مورد صداپیشگان تخصصی یا ویژه صدا نیز صدق می کند. بنابراین، برای تبدیل شدن به یک استعداد صوتی مورد تقاضا و افزایش پتانسیل درآمد خود، داشتن یک جایگاه، به عنوان مثال، در انیمیشن، کتاب های صوتی یا بازی مفید است.

میزان کلمات

تعداد کلمات فیلمنامه رایج ترین روش برای محاسبه میزان درآمد یک گوینده است. درک نرخ‌ها بر اساس تعداد کلمات راهی شفاف برای ارائه قیمت به مشتری و محاسبه درآمد بالقوه شما است. یک فرمول کلی قانون سرانگشتی این است:

تعداد کلمات/کلمات گفته شده در دقیقه = کل دقیقه ضبط کردن آن از شما زمان می برد

کل دقیقه / 60 دقیقه = تعداد کل ساعات ضبط

کل ساعت x نرخ ساعتی شما = قیمت رکورد

برای ثبت قیمت هر ساعت برای ویرایش x ساعت ویرایش = هزینه پس از تولید

هزینه کل = قیمت برای ثبت + هزینه پس از تولید

آمار

کسب درآمد 6 رقمی به عنوان یک گوینده جدید امکان پذیر است، اگرچه این کار به زمان و فداکاری برای کار شما نیاز دارد. آمار زیر میانگین دستمزد و نرخ صداپیشگان برای پروژه‌های مختلف و مراحل مختلف شغلی است.

میانگین درآمد گویندگان

10 درصد از گویندگان برتر 20 میلیون و بالاتر درآمد دارند

25 درصد از گویندگان برتر 12 میلیون و بالاتر درآمد دارند

گویندگان متوسط 8 میلیون درآمد دارند

25 درصد پایینی گویندگان 4 میلیون به بالا درآمد دارند

10 درصد پایینی گویندگان 2 میلیون و بالاتر درآمد دارند

میانگین دستمزد یک گوینده

بیشتر بخوانید: چگونه یک سخنرانی انگیزشی داشته باشیم؟

پیدا کردن یک شغل مناسب

برای داشتن بهترین شانس برای موفقیت، دامنه دوستی و کاری خود را افزایش دهید، نام تجاری خود را بسازید و خود را به طور مداوم بازاریابی کنید.  مشاغل خود را به صورت آنلاین، از طریق پلتفرم ها، آژانس ها یا از سمت معرفی آشنایان می توانید پیدا کنید، راه های زیادی برای یافتن کار برای شما وجود دارد. شغل شماره یک شما به عنوان یک گوینده یافتن کار و مشتریان جدید است. در هر مسیری که تصمیم به رفتن دارید، با آن به عنوان یک شغل حرفه ای رفتار کنید و به شما اطمینان می دهم که خیلی سریعتر رشد خواهید کرد.

جمع بندی

فرصت‌های زیادی در صنعت صداپیشگی وجود دارد، و اگر خوب آماده شوید. سخت کار کنید و قدم ها را درست برداید، می‌توانید انتظار کسب درآمد خوبی داشته باشید. در حالی که ممکن است شروع به انجام پروژه های کوچک کنید، آنها به شما کمک می کنند تجربه کسب کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. ترکیبی سالم از استعداد، تمرکز، اخلاق کاری قوی و مهارت های شبکه خوب به شما این امکان را می دهد که پروژه ها را پیدا کنید، در نهایت نرخ خود را افزایش دهید، خود را تثبیت کنید و در نهایت به عنوان یک گوینده موفق شوید و درآمد خوبی کسب کنید.