یکی از مهمترین مسائلی که همیشه مطرح است و به آن توجه می کنند، سخن گفتن می باشد. اینکه افراد فن بیان قوی داشته باشند بسیار مهم است، چرا که با داشتن فن بیان قوی می توانند، تاثیر بیشتری روی مخاطب خود بگذارند. بسیاری از افراد نمی دانند که فن بیان چیست و با ارکان اصلی آن آشنا نمی باشند. اگر شما در دوره ی فن بیان و گویندگی استاد بیژن رافعی شرکت کنید، می توانید به خوبی ارکان فن بیان را بشناسید و فن بیان تان را به صورت حرفه ای تقویت کنید. با مراجعه به سایت گوینده شو، می توانید تمامی مطالبی که مربوط به فن بیان است را مطالعه کنید، تا اطلاعات تان در این مورد افزایش یابد.

آشنایی با این مسئله که بدانیم فن بیان چیست

اینکه شما بتوانید در هر مکانی و در هر بازه زمانی، سخن صحیح و مناسبی را به کار بگیرید و بیان کنید، یعنی فن بیان حرفه ای دارید. بسیاری از افراد هستند که حرف زدن زیاد و جواب دادن سریع را به عنوان تکنیک فن بیان می شناسند. در صورتی که باید بدانید این مفهوم اصلا برای فن بیان جایز نمی باشد. فن بیان یعنی اینکه شما بتوانید محتوای درستی را با بیان واضح و مشخص شده در اختیار مخاطبان تان بگذارید. اگر شما بتوانید مطالب متنوع مد نظرتان را به شکل مناسب، تحویل مخاطب تان دهید یعنی فن بیان تان قوی است.

اهمیت فن بیان چیست

شما باید به خوبی بدانید که فن بیان چیست، تا بتوانید با دیگران ارتباط مناسبی برقرار کنید. برخی از موارد بسیار مهمی که اهمیت فن بیان را نشان می دهد عبارت است از :

  1. جذابیت شما افزایش می یابد

به طور معمول آن دسته از افرادی که بهتر می توانند صحبت کنند نسبت به دیگران مورد توجه و احترام بیشتری قرار خواهند گرفت. فن بیان قوی، موجب  می گردد که شما بتوانید در نظر افراد دیگر قابل احترام و جذاب باشید. کلام شما می‌تواند فردی را از زندگی ناامید کند یا اینکه یک فرد افسرده را شاداب تر و پر انرژی تر کند. کلام و سخن یکی از مهمترین مولفه های انسان به شمار می رود. به همین دلیل طبیعی است که افراد به کسانی که صحبت بهتری می کنند و کلام جذاب تری دارند تمایل بیشتری داشته باشند.

اهمیت فن بیان

بخوانید: چگونه گوینده شویم؟

  1. ذهنیت افراد را در مورد خودتان با فن بیان شکل می دهید

به طور معمول زمانی که شما برای اولین بار با فردی مواجه می گردید نسبت به صحبت‌ های او حساسیت خاصی دارید. چرا که حرف ‌های او به طور معمول نشان دهنده نوع ذهنیت او خواهد بود. بر همین اساس زمانی که می ‌خواهید نسبت به فردی شناخت بیشتری به دست آورید تلاش کنید تا با او هم صحبت گردید. ذهنیت افراد از روی کلامشان شکل می گیرد. مهارت ‌ها به صورت ذاتی نیستند، بلکه اکتسابی به شمار می‌ روند. با انجام دادن تمرین ها قادر خواهید بود که آنها را به طور کامل بیاموزید و به رضایت مد نظرتان برسید.

  1. فن بیان قوی از مشخصات کلامی رهبران و مدیران است

افرادی که به طور معمول رهبری گروه متفاوتی را بر عهده دارند افرادی هستند که قادر می باشند به خوبی و در نهایت دقت، صحبت کنند. صحبت کردن رهبران به بهترین نحو ممکن یکی از ویژگی‌ هایی است دارند و می توانند گروه خود را به خوبی با خود همراه سازند. چرا که آنها می دانند، اگر از مهارت‌ های کلامی شان به درستی استفاده کنند تاثیر صحبت‌ هایشان را چندین برابر می نمایند. آنها در موقعیت های متنوع قادرند که به بهترین نحو ممکن از حقشان دفاع کنند. آنها کار و عقایدشان را به درستی مطرح می‌ کنند. این نگرش خود را می ‌توانند به دیگران منتقل نمایند. به همین دلیل توانایی رهبری کردن گروه های کوچک و بزرگ را دارند.

ارکان اصلی فن بیان چیست

آیا می دانید ارکان اصلی فن بیان چیست ؟ برخی از این ارکان که باید بشناسید عبارتند از :

  1. زمان حرف زدن را بدانیم

یکی از مهم ترین نکاتی که زمان صحبت کردن باید به آن دقت کنیم این است که بدانیم در چه زمانی باید صحبت کنیم و در چه زمانی نیاز است سکوت کنیم. اینکه وقت شناس باشیم بسیار مهم است. افرادی که قادرند این نکته را رعایت کنند به طور معمول بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. چرا که آنها در مواجه با موقعیت‌ های متنوع تلاش می کنند ابتدا به خوبی موقعیت را بسنجند و بر اساس موقعیت تصمیم بگیرند. برخی از افراد بر این باور هستند که اگر در هر موقعیت حرفی داشته باشند، انسان ‌های کاردان و دانایی هستند. در صورتی که این ذهنیت اشتباه می باشد. در برخی از مواقع نیاز است سکوت کنیم.

نکات اصولی فن بیان در وب سایت گوینده شو

  1. بدانیم چگونه حرف بزنیم

چگونه صحبت کردن تا حد بسیار زیادی می ‌تواند روی کلام شما تأثیر بگذارد. در برخی از موارد امکان دارد که موجب شود مخاطب منظورتان را کاملاً برعکس متوجه گردد. به همین دلیل فن بیان روی این موضوع تاکید می‌ کند که لحن تان را در صحبت کردن کنترل کنید. اینکه بدانید منظورتان را با چه لحنی بیان کنید تاثیر بیشتری روی مخاطب می گذارد. در صورتی که لحن تان را بشناسید می ‌توانید مفهوم صحبت تان را به خوبی به مخاطب منتقل کنید. یکی از مهمترین مهارت هایی که مربوط به مبحث فن بیان است لحن بیان می باشد.

  1. بدانیم چه کلماتی را به زبان بیاوریم

برخی از افراد بر این باور هستند که اگر بیشتر صحبت کنند و کلمات زیادی را در صحبت هایشان به کار بگیرند فن بیان شان قوی‌تر است . همچنین آنها از کلمات پیچیده در صحبت ‌هایشان استفاده می کنند و می خواهند مخاطبان را به این باور برسانند که فن بیان قوی دارند. شما باید بدانید که این تصور غلط است. مفهوم اصلی فن بیان این است که شما قادر باشید در هر موقعیتی با استفاده کردن از بهترین کلمات منظورتان را به شکل مناسبی به مخاطب انتقال دهید. دقت داشته باشید یکی از نکاتی که مربوط به تعریف فن بیان است محتوای صحبت شما می باشد. کلماتی که شما در کنار یکدیگر قرار می دهید ارزشمندی آنها را تعیین می‌ کند. به همین دلیل نوع کلماتی که در صحبت هایتان استفاده می کنید، یکی از مهم‌ترین مواردی است که فن بیان شما را نشان می ‌دهد.