یکی از مهمترین دلایلی که موجب می شود افراد بتوانند به بهترین نحو ممکن، ارتباط برقرار کنند شیوه صحبت کردن شان می باشد. اگر به خوبی در مورد نحوه ی درست صحبت کردن اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید می توانید با افراد بیشتری ارتباط بگیرید. هر یک از افرادی که توانسته اند رهبر خوبی شوند، شیوه درست صحبت کردن را به طور کامل می دانند. برای اینکه بتوانید درست صحبت کنید و فن بیان قوی داشته باشید، در دوره ی فن بیان   استاد بیژن رافعی می توانید ثبت نام نمایید. ثبت نام در دوره های مربوطه، از طریق وب سایت گوینده شو انجام می شود.

نحوه ی درست صحبت کردن

نکاتی در مورد نحوه ی درست صحبت کردن

برخی از نکاتی که در مورد نحوه ی درست صحبت کردن اهمیت دارد و شما اگر به آنها دقت داشته باشید می توانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید عبارتند از :

شمرده صحبت کردن

یکی از مهمترین مواردی که کمک می‌ کند شما بتوانید بهتر صحبت کنید این است که صحبت ‌هایتان را به صورت شمرده بیان نمایید اگر بتوانید به صورت شمرده صحبت کنید وضوح پیام تان را بالاتر می برید. زمانی که افراد در مورد گفته‌ های خود نا مطمئن هستند تمایل زیادی دارند که سریعتر صحبت‌ هایشان را انجام دهند.. اما باید بدانید شمرده صحبت کردن موجب می گردد مخاطبان درک بهتری از صحبت هایتان به دست بیاورند. همچنین اعتماد به نفس شما زمان شمرده صحبت کردن افزایش پیدا می کند. سرعت صحبت کردن خودتان را باید با خواندن نوشته ها و اعداد طولانی کنترل کنید. زمانی که توانستید تمامی نوشته ها و اعداد را مرور کنید سرعت تان را باید در اندازه مطلوب قرار دهید.

نفس عمیق بکشید

یکی دیگر از نکاتی که در مورد نحوه ی درست صحبت کردن اهمیت زیادی دارد این است که شما زمان صحبت کردن نفس عمیق بکشید. اگر زمان صحبت کردن به جای نفس عمیق از شکم، نفس تان را از قفسه سینه عبور دهید صدای تان ضعیف تر می شود و عصبی تر و پر استرس تر به نظر می‌ رسید. این کار تا حدودی سخت است که زمان استرس نفس عمیق بکشید. در این مواقع شما باید با یک نفس عمیق صدای تان را بهبود ببخشید و اعتماد به نفس بیشتری به صدایتان ارائه دهید. تنفس عمیق به عنوان یکی از بهترین روش ‌های مربوط به درست صحبت کردن می باشد.

روش درست صحبت کردن در گویندگیحواس تان به ژست تان باشد

از دیگر نکاتی که شما برای درست صحبت کردن باید به آن توجه کنید این است که ژست مناسبی را زمان صحبت کردن انتخاب نمایید. اینکه شما ایستاده اید یا به صورت نشسته می خواهید صحبت تان را انجام دهید تاثیر زیادی روی درست صحبت کردن تان می گذارد. ایستادن و یا صاف نشستن به شما اجازه می دهد که بتوانید به بهترین نحو ممکن نفس بکشید. در این حالت صدای شما عالی تر و با قدرت بیشتری به گوش مخاطب می‌ رسد. حرکت دادن سر زمان صحبت کردن تغییراتی را در استایل شما ایجاد می کند. چانه تان را کمی بالاتر ببرید تا صدایتان با وضوح بیشتری به گوش مخاطبان برسد. شانه های شما افتاده باشد تا حدودی تن صدایتان کاهش پیدا می ‌کند و نمی ‌توانید با وضوح عالی صدایتان را به گوش مخاطبان تان برسانید.

آب بخورید تا تارهای صوتی تان تقویت شود

اگر می خواهید سخنرانی طولانی مدتی داشته باشید باید تمامی سلول‌ های بدن خود را سرشار از آب نگه دارید. اگر سلول های بدن شما آب نداشته باشد کیفیت صدای تان کاهش پیدا می‌ کند. در طول روز بهتر است که آب زیادی بنوشید تا تارهای صوتی تان رطوبت لازم را داشته باشد. برای ایجاد کردن صدایی بهتر باید تارهای صوتی قوی داشته باشید. بسیاری از افرادی که سلول های بدن شان آب زیادی ندارد زمان صحبت کردن نمی‌ توانند تمرکز زیادی به دست بیاورند. همچنین آنها ممکن است که ما بین صحبت کردنشان اختلالی به وجود بیاید.

بخوانید: چگونه دوبلور شویم؟

تنظیم کردن تن صدا

توجه کردن به تون صدا یکی دیگر از نکاتی می باشد که شما برای نحوه ی درست صحبت کردن باید به آن دقت کنید. اگر شما می ‌خواهید سخنرانی طولانی مدتی را برگزار نمایید باید فرکانس صدایتان را تنظیم کنید. برای اینکه ارتباط موثری با مخاطبان داشته باشید نیاز است که فرکانس مناسب صدایتان را پیدا کنید. برخی از مطالب را با تن صدای بلند اگر ادا کنید مخاطبان توجه شان بیشتر به صحبت ‌های شما جلب می‌ شود. اما باید بدانید که تن صدای بلند برای تمامی مطالب اصلا گزینه مناسبی نیست. اگر تن صدای شما زیاد بالا باشد یا بسیار پایین باشد مخاطبان از سخنرانی شما خسته می شوند. به همین دلیل باید تن صدای خود را از ابتدای صحبت کردن تنظیم کنید.

از فریاد کشیدن اجتناب نمایی

بسیاری از افراد برای اینکه صحبت هایشان تاثیرگذار باشد بر این باور هستند که باید فریاد بکشند. با فریاد کشیدن مخاطبان از گوش دادن به صحبت‌ های شما خسته می شوند. در واقع شما باید بدانید که اگر صحبت ‌های خود را با فریاد اعلام کنید تارهای صوتی تان آزار می بیند و نمی توانید صحبت هایتان را به طور کامل ادا نمایید. بر همین اساس یکی از مهمترین نکاتی که برای درست صحبت کردن باید به آن دقت داشته باشید این است که به هیچ عنوان فریاد نکشید. تن صدای شما باید از ابتدای صحبت کردن تنظیم شود تا رسا بودن آن به گوش مخاطبان برسد.

اعتماد به نفس داشته باشید، منظورتان را به طور کامل بیان کنید

یکی از دیگر نکاتی که در مورد نحوه ی درست صحبت کردن اهمیت زیادی دارد این است که منظورتان را به طور کامل بیان نمایید. اگر شما نتوانید منظورتان را در مورد مطلبی که ادا می کنید به مخاطبان برسانید بدون شک مخاطبان از گفته ‌های شما خسته می ‌شوند. صدایتان را باید متقاعد کننده و قابل قبول تر سازید تا مخاطبان با گفته های شما ارتباط بگیرند. در صورتی که با اعتماد به نفس صحبت نکنید پس از مدتی مخاطبان از شنیدن صحبت ‌های شما خسته می شوند. اعتماد به نفس موجب می گردد که صحبت‌ های شما تأثیر بسیار بیشتری در ذهن مخاطبان داشته باشد.