اگر شما می خواهید مخاطبان بیشتری را جذب صحبت های خود کنید، بهتر است که در مورد نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن برخی نکات را بدانید و رعایت نمایید. یادگیری درست صحبت کردن یکی از اصلی ترین و مهمترین مهارت های مکالمه به شمار می رود. شما می توانید برای یادگیری درست صحبت کردن، در دوره ی فن بیان و گویندگی استاد بیژن رافعی شرکت کنید. برای شرکت در دوره های فن بیان می توانید از طریق سایت گوینده شو اقدام نمایید. برخی از اصلی ترین نکاتی که باید به آنها دقت داشته باشیم تا بتوانیم زیبا و جذاب صحبت کنیم را در ادامه بیان می کنیم.

نکاتی در مورد نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن

برخی از نکاتی که در مورد نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن اهمیت دارد و باید به خوبی آنها را در نظر بگیرید عبارت است از :

سریع صحبت نکنید

سریع صحبت کردن یکی از مشکلاتی می باشد که بسیاری از افراد دچار این اشتباه می شوند. این کار موجب می شود که مخاطبان نتوانند صحبت های شما را درک کنند. سریع صحبت کردن نشانه ای است که عصبانیت افراد را نشان می دهد. اگر شما بتوانید به صورت شفاف و واضح حرف تان را بزنید، می توانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید. درک کردن مکالمه در صورتی برای شنونده آسان است که گوینده بتواند به صورت شمرده، صحبت هایش را انجام دهد.

آرام صحبت نکنید

ملایمت بیش از اندازه در صحبت کردن یکی از اشتباهاتی است که بسیاری از افراد این اشتباه را انجام می دهند. شما باید ملایمت بیش از اندازه را از صحبت های خود کنار بگذارید. اینکه بدانید چه زمانی تن صدا را بالاتر ببرید و چه زمانی به صورت عادی صحبت کنید بسیار مهم است. بالا و پایین بردن صدا زمان صحبت کردن، بستگی به مطلبی دارد که ادا می کنید. برخی از افرادی که آرام صحبت می کنند، نشان دهنده این است که اعتماد به نفس ندارند. شما باید با صدایی راسخ صحبت کنید، اما نباید تن صدایتان را بیش از اندازه بالا ببرید. اگر با صدای بلند حرف بزنید، امکان دارد که افراد کنند، داد می زنید.

پیش از حرف زدن باید فکر کنید

یکی از دیگر نکاتی که شما باید در مورد نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن بدانید این است که، پیش از حرف زدن فکر کنید و سپس بیانتان را ادا نمایید. افرادی که دانا هستند، می دانند که چه می گویند. آنها پیش از اینکه حرف بزنند تسلط کافی روی صحبت هایشان خواهند داشت. شاید شما اهمیت این مسئله را نادیده بگیرید، ولی باید بدانید که اگر پیش از حرف زدن فکر نکنید نمی توانید بیانی واضح و درست را بیان نمایید. اگر شما می خواهید سخنگوی حرفه ای شوید، بهتر است که به خوبی فکر کنید و آرامش لازم را برای حرف زدن به دست آورید.

روش زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن

بخوانید: ترس از صحنه چیست؟

مکث طولانی نداشته باشید

یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب می شود شما به خوبی نتوانید صحبت کنید، این است که آمادگی لازم برای سخنرانی و حرف زدن نداشته باشید. استرس یکی از عواملی به شمار می رود که موجب اشتباه در صحبت می شود. اگر می خواهید به خوبی صحبت کنید، باید اعتماد به نفس تان را بیشتر کنید تا به هیچ عنوان تپق نزنید. اگر شما زمان صحبت کردن دچار این اشتباهات می شوید، باید آنها را به مرور زمان کنار بگذارید. در صورتی که شما مکث طولانی در حرف زدن داشته باشید، باید بدانید که مهارت های فن بیانتان دچار مشکل می شود.

صحبت ها را به خوبی بشنوید

برای اینکه شما بتوانید سخنوری توانا شوید باید به صحبت ها و سخنرانی های دیگران به خوبی گوش دهید. در صورتی که می خواهید نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن را بدانید باید ادای کلمات را توسط سخنرانان دیگر به خوبی بررسی نمایید. اینکه زمان صحبت کردن از چه بیانی استفاده نمایید و زمان مواجه شدن با مشکل چه کار کنید، بستگی به این دارد که آموزش های مربوط به صحبت کردن را دریافت نمایید. اگر شما به خوبی صحبت های دیگران را گوش دهید، می توانید اصول حرف زدن را بیاموزید.

از دوستان و مربی خود بخواهید که نقص هایتان را بگویند

اگر شما دوره های آموزشی مربوط به صحبت کردن را می گذرانید، باید با مربی خود صحبت کنید تا مشکلات صحبت کردن تان را برایتان بگویند. اگر دوست صادق و منتقدی دارید که می تواند رشد و موفقیت شما را با بیان کردن مشکلات تان، رقم بزند بهتر است که با او مشورت نمایید. شما می توانید مطالبی که می خواهید بیان نمایید را برای دوستان و مربی تان بگویی تا آنها مشکلات تان را بیان کنند.

صدایتان را ضبط کنید

یکی از دیگر نکاتی که در مورد نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن اهمیت دارد، این است که صدای خود را زمان حرف زدن ضبط کنید. در این صورت می توانید مشکلات صحبت کردن تان را بعد از گوش دادن به صدای ضبط شده متوجه شوید. بسیاری زا افراد صدای رسا و واضح ندارند، آنها بهتر است که با گوش دادن به صدای ضبط شده خود مشکلات صحبت کردن شان را درک کنند و برای رفع آنها اقدام نمایند.

برخی کلمات که دشوار هستند را باید تمرین کنید

در صورتی که برخی از کلمات دشوار هستند و شما نمی توانید به خوبی آنها را بیان کنید، باید چندین بار آنها را تمرین نمایید. اینکه بتوانید به صورت صحیح صحبت های خود را گوش دهید و مشکلات کلمات دشوار را تشخیص دهید بسیار مهم است. در این صورت می توانید با آن کلمات آشنایی بیشتری به دست آورید.

به زبان بدن دقت کنید

زبان بدن یکی از مهمترین مهارت هایی می باشد که شما زمان صحبت کردن باید به آن دقت کنید. برای اینکه بتوانید به مخاطبان خود بفهمانید، زمان صحبت کردن اعتماد به نفس دارید باید به نحوه ایستادن و نشستن تان توجه داشته باشید. قفسه سینه را زمان صحبت کردن بالا بدهید و به راحتی صحبت کنید. تماس چشمی با مخاطب اهمیت زیادی دارد که باید به این مورد زمان صحبت کردن دقت کنید.