برای دوبلور شدن باید به خوبی برخی از نکات را در نظر بگیریم تا بتوانیم به صورت حرفه ای، در این زمینه فعالیت کنیم. روش ها و نکات زیادی وجود دارد تا بدانیم که چگونه دوبلور شویم و در حرفه خود به صورت تخصصی فعالیت نماییم. بنابراین بهتر است که روش ها و تکنیک های دوبلور شدن را بشناسیم. در این صورت بدون هیچ مشکلی می توانیم در کمترین بازه زمانی دوبلور حرفه ای شویم. برای دوبلور حرفه ای شدن می توانیم در دوره ی فن بیان و سخنرانی استاد بیژن رافعی شرکت کنید.

سایت گوینده شو به عنوان یکی از بهترین منابع شناخته می شود که مقالات جدید و به روز را جهت یادگیری نکات مربوط به دوبلور شدن را آماده می کند. افراد با استعداد با یادگیری این نکات می توانند به صورت حرفه ای فعالیت شان را انجام دهند.

برای اینکه بدانیم چگونه دوبلور شویم باید به چه مواردی دقت کنیم ؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که برای دوبلور شدن تنها نیاز است صدای مناسبی داشته باشند. شما باید به خوبی بدانید که برای دوبلور شدن تنها به صدای خوب توجه نمی‌ شود. انتظارات و اهدافی که برای دوبلور شدن در نظر داریم را باید ابتدا مشخص کنیم. آرامش یکی از مهم ‌ترین مواردی است که برای دوبلور شدن باید به آن توجه کنیم. اینکه صدای ما اضطراب داشته باشد ممکن است کیفیت صدا را تا حد زیادی کاهش دهد. استعداد تنها لازمه دوبلور شدن نیست. مهارت های مربوط به دوبلور شدن را باید یاد بگیریم. پیش از پرداخت هزینه مربوط به آموزش دوره دوبلور شدن باید مهارتی که مربوط به دوبلور شدن می باشد را بدانیم و سپس برای دوبلور شدن اقدام کنیم.

حرف زدن به جای شخصیت های فیلم ها و برنامه کودک، هیجان انگیز خواهد بود. صدا یکی از صنایع مهم در حال رشد به شمار می‌ رود. از دنیای ویدیوی آموزشی، تبلیغات، کتاب های صوتی، پادکست ها و بسیاری از دیگر موارد که بگذریم، امروزه به سمت دیجیتالی شدن صدا پیش می رویم. تقاضا برای استعداد دوبلور شدن روز به روز افزایش پیدا می‌ کند. دوبلورهای حرفه ‌ای در یک روز می توانند آگهی تلویزیونی انجام دهند. آنها در یک روز فعالیت شان را در رادیو انجام می‌ دهند. اگر شما می خواهید یک دوبلور حرفه ‌ای شوید باید مراحل مربوط به تبدیل شدن به دوبلور حرفه‌ای را بشناسید و طبق آن مراحل اقدام کنید.

موارد مربوط به دوبلور شدن

مراحلی مربوط به اینکه بدانیم چگونه دوبلور شویم

یکی از مهم‌ ترین منابعی که ما برای دوبلور شدن به آن نیاز داریم صدای مناسب است. امروزه بسیاری از افراد می ‌توانند برای دوبلور شدن در خانه خود یک استودیو کوچک فراهم کنند. با استفاده از میکروفون و امکانات مربوط به ادیت صدا می توانیم یک دوبلور حرفه ای شویم. بسیاری از افراد برای دوبلور شدن باید تجهیزات و منابع لازم را فراهم کنند. آموزش‌ های مناسب برای دوبلور شدن را باید از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند دریافت کنیم. پیش از انجام هر کاری باید بدانیم که چرا می ‌خواهیم دوبلور شویم. اینکه چگونه دوبلور شویم اهمیت ندارد، بلکه این مسئله بیشتر مهم است که اهداف مان را برای دوبلور شدن بشناسیم.

اگر پیش از آنکه که برای دوبلور شدن اقدام کنیم اهداف و انتظارات خودمان را بدانیم، به صورت موفق تر می توانیم اقدام کنیم. ابتدا باید اهداف قابل دستیابی که کوچک هستند را برای خودمان در نظر بگیریم و اطمینان به دست بیاوریم که در مسیر درستی قرار گرفته ایم. در این صورت ما می ‌توانیم به دوبلور حرفه ای تبدیل شویم که هدف مان را به درستی تعیین کنیم.

چگونه دوبلور شویم و چه ژانرهایی را باید بتوانیم اجرا کنیم ؟

صدای بازیگری یکی از مهم‌ ترین مواردی است که هر دوبلوری باید در آن تخصص داشته باشد. اینکه دوبلور بتواند صدای بازیگران متفاوتی را به بهترین نحو ممکن اجرا کند بسیار مهم است. ضبط صدا از دیگر مواردی به شمار می‌ رود که دوبلور حرفه‌ ای باید در این مسئله تخصص به دست بیاورد. ویرایش صدا با استفاده از برنامه های ادیت انجام می‌ شود. بر همین اساس دوبلور باید در زمینه ویرایش صدا تخصص لازم را دریافت کند. برای بازاریابی امروزه بسیاری از دوبلورهای حرفه‌ای  فعالیت گسترده ‌ای انجام می دهند. بر همین اساس جهت بازاریابی باید دوبلور حرفه بتواند آموزش های لازم را دریافت کند تا در یک روز تبلیغات متفاوت را انجام دهد.

خود انگیزشی یکی دیگر از مواردی است که دوبلور باید در آن تخصص داشته باشد. اگر دوبلور نتواند کسب و کار خود را با خود انگیزشی تقویت کند قادر نیست که در این زمینه موفقیت لازم را به دست بیاورد. زمانی که می‌ خواهیم به یک دوبلور حرفه ‌ای تبدیل شویم شاید تمامی زمینه های تخصصی دوبلور شدن را تشخیص ندهیم. ژانرهای متفاوتی وجود دارد که یک دوبلور باید در آنها فعالیت کند.

دوبله کردن فیلم های زبان خارجی، تبلیغات بازرگانی، کتاب های صوتی، گویندگی انیمیشن، برنامه ‌های تلویزیونی، پادکست‌ ها، فیلم مستند، تلویزیون و رادیو از جمله مهمترین ژانرهای مربوط به دوبلور شدن می باشد. فرصتها در تعداد زیاد، برای دوبلور شدن وجود دارد که برخی از آنها به صورت تخصصی است. دوبلور باید برای انجام دادن آنها آموزش ‌های حرفه ای دریافت کند. یادگیری نحوه صدای انواع شخصیت های فیلم ها و انیمیشن ها به مراتب سخت ‌تر از تبلیغات خواهد بود.

حذف استرس در دوبلوری

بخوانید: چگونه مجری شویم؟

چگونه دوبلور شویم و استرس و نگرانی را از بین ببریم ؟

نگرانی و اضطراب کیفیت صدای دوبلور را کاهش می ‌دهد. نویزهای صدا با اضطراب و نگرانی افزایش پیدا می‌ کند آرام کردن اعصاب و باز کردن گلو زمانی که دوبلور تحت فشار است یکی از مهمترین عواملی است که برای حرفه ای شدن در این شغل نیاز دارد. اگر ما صدای خط دار و عصبی داشته باشیم هرگز نمی توانیم به سطح دلخواه مان در این شغل برسیم. مگر اینکه تا آخر کار خود بخواهیم برای شخصیت های کارتونی دوبلوری نماییم.

باید بدانیم که استعداد برای دوبلور شدن لازم است اما استعداد تنها شرط به شمار نمی ‌رود. مهارت‌ های لازم برای دوبلور شدن را نمی‌ توانیم نادیده بگیریم. یکی از مهمترین مهارت های فنی که نیاز داریم برای دوبلور شدن به آن توجه کنیم، ضبط و ادیت صدا می باشد. برای انجام دادن این کار باید یک استودیوی خانگی برای خودمان فراهم کنیم. اما اگر تجهیزات صوتی مناسبی نداریم و نمی توانیم با نرم‌ افزارهای مربوط به ادیت صدا کار کنیم بهتر است که به استودیو و سایت هایی که ارائه دهنده خدمات دوبلور شدن می باشند مراجعه کنیم. ویرایش صدا و ضبط صدا در این استودیو ها به بهترین نحو ممکن انجام می شود.