اپرا الن جیمی فالون جیمی کیمل. کانن اوبراین. دیوید لترمن جی لنو. رایان سیکرست. ممکن است به نظر برسد که مجریان برنامه های گفتگوی عالی با یکدیگر متفاوت باشند، اما حقیقت این است که همه آنها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که می توانید از آنها برای تبدیل شدن به یک مجری برنامه گفتگوی عالی استفاده کنید. توانایی سخن گفتن برای مجری شدن، بسیار مهم می باشد. اگر دوست دارید بدانید که چگونه می توانیم مجری شویم؟ این مطلب را از دست ندهید.

اینکه بدانیم چگونه مجری شویم و چه نکاتی را برای مجری گری رعایت کنیم بسیار مهم است. بنابراین برای مجری شدن باید برخی از نکات ضروری را بشناسید تا بتوانید موفقیت لازم را به دست آورید. با شرکت در دوره ی گویندگی استاد بیژن رافعی شما هر نکته ای که مربوط به مجری گری می باشد را می توانید بیاموزید. تمامی دوره هایی مربوط به مجری گری و سخنرانی را در سایت گوینده شو می توانید مشاهده کنید و سپس برای حرفه ای شدن در مجری گری یکی از دوره ها را انتخاب نمایید.

چگونه یک مجری برنامه گفتگو شویم: وظایف شغلی، حقوق و مهارت ها

اگر عاشق انجام مصاحبه، گفتگو و اجرا در مقابل تماشاگران هستید، ممکن است علاقه مند باشید که مجری برنامه گفتگو باشید. شخصیت یا مجری برنامه تاک شو یک حرفه ای رسانه ای است که با مهمانان مصاحبه می کند و اطلاعاتی را به مخاطبان ارائه می دهد. یادگیری بیشتر در مورد این حرفه، از جمله وظایف روزانه، مهارت های مهم، حقوق متوسط ​​و چشم انداز شغلی، می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این مسیر برای شما مناسب است یا خیر. در این مقاله اطلاعات شغلی مهمی را ارائه می دهیم و مراحلی را که می توانید برای تبدیل شدن به یک مجری برنامه گفتگوی تلویزیونی بردارید را نشان می دهیم.

مجری برنامه گفتگوی تلویزیونی چیست؟

مجری برنامه گفتگوی تلویزیونی که به آن شخصیت تلویزیونی نیز گفته می شود، شخصی است که یک برنامه تلویزیونی را ارائه می دهد. آنها ممکن است برنامه گفتگوی خود را هدایت کنند که در آن مهمانان را برای بحث در مورد موضوعات مختلف دعوت کنند، یا می توانند در یک برنامه شبکه با مجریان دیگر کار کنند. آنها اغلب در مورد رویدادهای جاری، ورزش، تجارت یا موضوعات بهداشتی بحث می کنند. مجری برنامه گفتگو چه کار می کند؟ مجریان برنامه گفتگو محور یک برنامه تلویزیونی مبتنی بر بحث را رهبری می کنند. مسئولیت های روزانه آنها بسته به نوع نمایش، اندازه شبکه و منطقه تمرکز می تواند متفاوت باشد. وظایف مشترک می تواند شامل موارد زیر باشد:

چگونه مجری تلویزیون شویم

 • ارائه اطلاعات به مخاطبان
 • ارائه سرگرمی و اطلاعات برای مخاطبان
 • مصاحبه با مهمانان و رهبری بحث
 • خواندن از روی اسکریپت یا تله پرومتر
 • همکاری با یک تیم تولید و نویسندگی برای تولید ایده های داستانی
 • برنامه ریزی قسمت ها با نوشتن سوالات و انتخاب مهمان
 • نظارت بر تولید و عملکرد یک نمایش

  چگونه مجری برنامه گفتگوی تلویزیونی شویم؟

  ممکن است بپرسید چگونه مجری گفتگوی تلویزیونی شویم. مسیرهای زیادی وجود دارد که شخصیت های تلویزیونی برای شروع کار خود طی می کنند. برخی گزارشگران یا افراد مشهور مشهور هستند، در حالی که برخی دیگر از سمت دستیار تلویزیون راه خود را پیش می برند. اگر می‌خواهید مجری برنامه‌های گفتگوی تلویزیونی شوید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. توسعه مهارت ها را از دبیرستان شروع کنید

 • توسعه دانش و تجربه صنعت در دوران دبیرستان را در نظر بگیرید. بسیاری از دبیرستان ها مقالات دانش آموزی یا برنامه های خبری دانش آموزی را ارائه می دهند. اینها می توانند راه های خوبی برای توسعه مهارت های مصاحبه و ارائه باشند. برخی از مدارس همچنین دوره های ارتباطی یا رسانه ای را ارائه می دهند که دانش آموزان می توانند نحوه استفاده از تجهیزات تلویزیونی را بیاموزند.

  2. مدرک بگیرید

 • مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط می تواند به مجریان برنامه گفتگو کمک کند تا مهارت های خود را توسعه دهند. ادامه تحصیل در یکی از زمینه های زیر را در نظر بگیرید: ارتباطات صدا و سیما روزنامه نگاری رادیو و تلویزیون تئاتر انگلیسی مطالعات رسانه ای 

  3. کسب تجربه حرفه ای و توسعه مهارت ها

 • مجریان برنامه های گفتگو می توانند مهارت های مربوطه را در یک موقعیت سطح ابتدایی در صنعت تلویزیون به دست آورند. آنها ممکن است به عنوان دستیار تولید، نویسنده یا اپراتور دوربین کار کنند. این می تواند یک راه عالی برای ملاقات با ارتباطات حرفه ای و توسعه دانش و مهارت های فنی باشد.

  4. به صورت محلی شروع کنید

 • در نظر بگیرید که از یک شبکه تلویزیونی محلی کوچک شروع کنید، جایی که ممکن است فرصت های سطح ورودی بیشتری وجود داشته باشد. بسیاری از مجریان برنامه های گفتگو کار خود را به عنوان گزارشگر تلویزیونی برای شبکه های محلی آغاز می کنند. در حین گزارش، متخصصان می توانند تجربه نوشتن، ویرایش و مصاحبه را کسب کنند. برخی از مجریان برنامه های گفتگو هنگام کار در یک شبکه محلی موقعیت خود را ارتقا می دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است از گزارش به عنوان مجری خبر حرکت کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا مهارت های ارائه دوربین را توسعه دهند. 

  5. یک شبکه بسازید

 • ایجاد یک شبکه حرفه ای بخش مهمی از تبدیل شدن به یک مجری برنامه گفتگو است. مجریان برنامه های گفتگو ممکن است از طریق تهیه کنندگان تلویزیون یا مدیران پخش فرصت پیدا کنند. ایجاد شبکه خود را با شرکت در کنفرانس های صنعتی، پیوستن به سازمان های محلی یا معاشرت در رویدادهای کاری در نظر بگیرید.

  جیمی فلن از بهترین مجری ها

  6. یک تخصص را انتخاب کنید

 • برنامه های گفتگو معمولاً بر موضوعات یا زمینه های خاصی تمرکز می کنند. آنها ممکن است یک مخاطب خاص یا گسترده را هدف قرار دهند. هنگام انتخاب یک تخصص، علایق و پیشینه شخصی خود را در نظر بگیرید. موضوعات رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

  ورزش ها
  اخبار
  فرهنگ پاپ
  سلامتی و تندرستی

  7. موقعیت خود را ارتقا دهید

 • با کسب مهارت های ارائه و توسعه مخاطبان، می توانید شروع به پیشرفت حرفه ای خود کنید. برخی از متخصصان در یک سازمان ارتقا می یابند. برای مثال، در حین کار به عنوان گزارشگر، ممکن است ایده جدیدی را به یک تهیه کننده استودیویی ارائه دهند. سایر مجریان برنامه گفتگو برای موقعیت های باز در یک شبکه دیگر درخواست می دهند.ل
 • این می تواند شامل اجرای یک تست زنده یا ایجاد یک قسمت نمونه باشد. از طرف دیگر، برخی از حرفه ای ها انتخاب می کنند که برنامه های گفتگوی خود را با استفاده از اتصالات شبکه خود راه اندازی کنند. همانطور که مخاطبان خود را افزایش می دهند، ممکن است به کانال ها یا زمان های جدید منتقل شوند.

مهارت های مهم برای مجری برنامه گفتگو

مجریان برنامه گفتگوی موفق اغلب دارای مهارت های زیر هستند:

اعتماد به نفس:

مجریان برنامه های تاک شو اغلب در مقابل تماشاچیان زنده اجرا می کنند. آنها باید با اعتماد به نفس در مقابل دوربین و حضوری ارائه کنند.
ارتباطات: ارتباط بخش مهمی از یک برنامه گفتگوی تلویزیونی است. شخصیت های تاک شو مصاحبه های زنده انجام می دهند، سرگرمی ارائه می دهند و در مورد رویدادهای جاری بحث می کنند. آنها باید بتوانند به وضوح در مورد موضوعات مختلف ارتباط برقرار کنند.

سخنراني در جمع:

شخصيت هاي تلويزيوني علاوه بر مهارت هاي اساسي ارتباطي، بايد سخنرانان عمومي عالي نيز باشند. آنها باید به شیوه ای کاریزماتیک و سرگرم کننده صحبت کنند.

درک مطلب:

برخی از مجریان برنامه گفتگو از یک تله پرومتر یا اسکریپت می خوانند. آنها می توانند از مهارت های خواندن برای کمک به خواندن با صدای بلند با سرعت مناسب استفاده کنند.

گوش دادن فعال:

گوش دادن فعال توانایی تمرکز بر یک گوینده و پاسخ دادن به آن است. در طول مصاحبه، مجریان برنامه گفتگو می توانند از مهارت های گوش دادن فعال برای گفتگو با مهمانان استفاده کنند.

انعطاف پذیری:

مجریان تاک شو معمولاً سؤالات مصاحبه و مکالمه را از قبل برنامه ریزی می کنند، اما برای بداهه گویی در طول برنامه به انعطاف پذیری نیاز دارند. یک مهمان ممکن است نکته جدیدی را مطرح کند یا موضوع گفتگو را تغییر دهد. انعطاف‌پذیری می‌تواند به مجریان برنامه گفتگو کمک کند تا با تغییر مکالمه‌ها، خود را تطبیق دهند و سریع فکر کنند.

مهارت های تحقیق و نوشتن:

بسیاری از مجریان برنامه های گفتگو برنامه ریزی می کنند و برنامه های خود را می نویسند. آنها ممکن است نیاز به تحقیق در مورد موضوعات یا مهمانان خاص قبل از قسمت داشته باشند. مهارت های تحقیقاتی قوی می تواند به آنها کمک کند تا به سرعت اطلاعات دقیق را پیدا کنند.

مهارت‌های فنی: سابقه رسانه و ارتباطات می‌تواند به مجریان برنامه گفتگو کمک کند تا حرفه خود را ارتقا دهند و وظایف خود را انجام دهند. این ممکن است شامل یادگیری در مورد تجهیزات بصری و صوتی، ابزار پخش و تجهیزات ویرایش باشد.

آشنایی با مواردی که کمک می کند بدانیم چگونه مجری شویم

برخی از نکاتی که به ما کمک می کند تا بدانیم چگونه مجری شویم و بتوانیم موفقیت لازم را در این حرفه به دست بیاوریم عبارت است از :

آشنایی با مراسم ها و مناسبت های هر روز

یکی از مهمترین نکاتی که به ما کمک می کند مجری حرفه ای شویم این است که پیش از اجرای برنامه تمامی مناسبت های ملی و مذهبی را مورد بررسی قرار دهیم. اطلاع داشتن از مناسبت های متنوع دست مجری را باز می گذارد تا مخاطبان را با مراسم خاصی که مربوط به آن روز می باشد آشنا سازد. بررسی کردن تقویم پیش از اجرای مراسم توسط مجری یکی از مهم ترین نکاتی است که مجری باید به آن دقت داشته باشد.

درخواست داشتن مسئول هماهنگی

 دومین نکته ای که باید به آن دقت داشته باشیم این است که از مسئول هماهنگی صحنه درخواست کنیم تمامی موارد مربوط به اجرای مراسم را کنترل کند. اگر می‌ خواهیم بدانیم که چگونه مجری شویم باید پیش از شروع برنامه از مسئول برنامه درخواست کنیم که یک راه مشخص شده برای ارتباط مستقیم با مدیر برگزاری تعیین کند. به طور معمول در نظر گرفتن یک فرد به عنوان مسئول هماهنگی کمک می ‌کند که استرس کمتری برای اجرای مراسم داشته باشیم. اگر دقت کرده باشید در تمامی برنامه ‌های تلویزیونی مجری با فرد دیگری که مسئول هماهنگی است در مورد موارد گوناگون صحبت می کند.

شما به عنوان مجری تنها شخصی هستید که تمامی افراد در جلسه او را می ‌شناسند. بنابراین برای هماهنگ کردن بسیاری از مسائل به عنوان مجری، باید با مسئول هماهنگی ارتباط برقرار نمایید. اگر کسی را نداشته باشید که برنامه ها را با او هماهنگ نمایید، نمی توانید بسیاری از موارد مربوط به مراسم را به بهترین نحو ممکن اجرا کنید بنابراین اگر می خواهیم که در اجرای مراسم با مشکل مواجه نشویم باید مسئول هماهنگی حرفه ای را استخدام نماییم.

آموزش مجری شدن

دریافت نظر از مخاطبان

 از دیگر نکاتی که برای مجری شدن باید به آن دقت داشته باشیم این است که در مورد اجرای خودمان از افراد نظرسنجی دریافت کنیم. بسیاری از برنامه ‌هایی که اجرا می‌ کنیم به وسیله مسئولین نظرسنجی خواهند شد. می‌توانیم پیش از اجرای مراسم از مسئولین درخواست کنیم که در مورد نحوه اجرا، نظرسنجی قرار دهند. بعد از نظرسنجی تمامی انتقادات و پیشنهادات را از مسئولین می توانیم دریافت کنیم. انتقادات و پیشنهاداتی که مربوط به اجرای مراسم توسط مجری می‌ باشد به مجری کمک می کند که بتواند نقطه ضعف های خود را بشناسد. هر یک از مجری هایی که اجرای مراسم‌ های متنوعی را بر عهده دارند بدون عیب و نقص نیستند. به همین دلیل بهتر است که آنها اجرای مراسم شان را از طریق انتقادات و پیشنهادات مخاطبان بررسی کنند.

دریافت فیلم و عکس از مراسم

بسیاری از مجریان موفق به انتقادات و پیشنهادات توجه کرده‌ اند تا توانسته اند یک مجری حرفه ای شوند. اگر می ‌خواهیم به خوبی بدانیم که چگونه مجری شویم باید از اجرای اول خود فیلم و عکس دریافت نماییم. در صورتی که می‌ خواهیم تمامی اشتباهات خود را در اجرای مراسم بررسی کنیم بهتر است فیلم و عکس مجری گری خود را دریافت نماییم.

حرکات صورت، نحوه ایستادن، نحوه خندیدن، نحوه شعر خواندن، نحوه میکروفون گرفتن و بسیاری از موارد در فیلم و عکس ثبت شده است. زمان خنده شما باید بدانید که چه کاری انجام دهید و چه کاری انجام ندهید. بر همین اساس با مشاهده فیلم اجرای مجری گری خودمان می توانیم اشتباهات مان را بررسی کنیم و دیگر برای اجرای مراسم آنها را تکرار نکنیم. بسیاری از افرادی که توانسته اند مجری موفق و کاربلد شوند اجرای خود را به طور کامل از تمامی جهات بررسی کرده‌ اند تا اشتباهات خود را متوجه شوند.

روش مجری گری

بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی

تمرین کردن

تمرین کردن یکی از مهمترین نکاتی است که به ما کمک می ‌کند تا بدانیم چگونه مجری شویم. سخنرانی خودمان را چندین مرتبه باید تمرین کنیم تا لحن صدایمان را بشناسیم. اینکه برای بیان کردن هر مطلبی لحن مشخص داشته باشیم بسیار مهم است. به عنوان مثال برای بیان کردن مراسم تسلیت باید لحن حزن انگیز در بیان مجری وجود داشته باشد.

برای بیان کردن مراسم تبریک لحن مجری باید پر انرژی تر باشد. به همین دلیل تمرین کردن یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که مجری باید به آن توجه کند. اگر بتوانیم لحن خود را جهت مجری گری بشناسیم و بهترین لحن را برای ادا کردن مطالب متنوع انتخاب کنیم بدون شک در کمترین بازه زمانی مخاطبان بیشتری به دست می ‌آوریم.

بیان کردن سخنان تازه و منطقی

 حرف تازه زدن یکی از بهترین روش هایی است که شما می توانید برای مجری شدن به آن دقت داشته باشید. بسیاری از مجریان حرف های تکراری و داستان‌ های همیشگی می گویند که بدون شک مخاطبان زیادی ندارند. اگر می‌ خواهیم مخاطبان بیشتری داشته باشیم باید در سخنرانی هایمان برای وقایع متنوع جایی قرار دهیم. اینکه در مورد وقایع متنوع در طول یک روز صحبت کنیم موجب می گردد که مخاطبان خسته و بی حوصله نشوند.

اجرای سرزنده و پر انرژی

سرزنده و با روح بودن یکی از ویژگی‌ های مجری حرفه ‌ای است. بهترین مجری فردی است که بداند در سخن گفتن و حرکات باید سر زنده باشد. اینکه مجری حالت غم انگیز یا بی نشاط داشته باشد موجب می گردد که مخاطبان از گوش دادن به حرف های مجری خسته شوند. اگر شما به عنوان مجری می خواهید توجه بسیاری از مخاطبان خود را جلب کنید باید همیشه به صورت سرزنده و با انرژی زیاد اجرای مراسم را بر عهده بگیرید. اینکه صدایی تاثیرگذار داشته باشید بسیار مهم است، چرا که شما با صدای خود می توانید توجه مخاطبان بیشتری را جلب کنید.

مشاغلی مشابه مجری برنامه گفتگو

اکنون که دریافتیم چگونه مجری شویم، اگر علاقه مند به یافتن شغلی به عنوان مجری برنامه گفتگو یا حرفه دیگری در صنعت رسانه هستید، گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید. در اینجا لیستی از 10 شغل مشابه مجری برنامه گفتگو آورده شده است:

 • 1. گوینده ورزشی
 • 2. خبرنگار خبر
 • 3. بازیگر
 • 4. هواشناس
 • 5. تکنسین صدا و سیما
 • 6. راهنمای تور
 • 7. تدوینگر فیلم
 • 8. عامل رزرو
 • 9. متخصص رسانه
 • 10. سازنده محتوای دیجیتال