اگر به دنبال راهنمایی هستید که شما را در مورد نحوه شروع یک پادکست راهنمایی کند، کاملاً در جای درستی هستید… راه اندازی یک پادکست دشوار نیست، اما تعدادی مراحل وجود دارد که برای راه اندازی آن باید طی کنید. در این آموزش پادکست، ما به شما آموزش می دهیم که چگونه می توانیم یک پادکست حرفه ای بسازیم.

همچنین اگر شما دوست دارید برای رکورد پادکست صدای خوبی داشته باشید و اصولی فن بیان را یاد بگیرید، می توانید از دوره ی آموزشی فن بیان و گویندگی استاد بیژن رافعی در وب سایت گوینده شو استفاده کنید.

در زیر شما عناوین پرداختی در این مقاله را مشاهده می کنید:

  • انتخاب موضوع 
  • نام فرمت نمایش
  • قسمت جلد آفرینش هنری موسیقی مقدماتی
  • بیرونی انتخاب تجهیزات ضبط
  • ویرایش صدا ارسال به پادکست های اپل (iTunes)
  • نکات تبلیغاتی

چگونه پادکست حرفه ای بسازیم؟

پادکست در مقایسه با وبلاگ نویسی فضای کمتر شلوغ و رقابتی است و اکنون زمان مناسبی برای شروع است. تا فوریه 2022، بیش از 2 میلیون پادکست وجود دارد، اما بیش از 600 میلیون وبلاگ! اگر تعجب می کنید، من به هزاران نفر در راه اندازی یک پادکست در چندین سال گذشته کمک کرده ام و خودم چند نمایش را در صنایع مختلف راه اندازی کرده ام. بیاید تا باهم یک پادکست حرفه ای بسازیم:

برنامه ریزی

برای این که بتوانیم یک پادکست حرفه ای بسازیم، اول از همه بیاد برنامه ریزی اصولی داشته باشیم. قبل از اینکه ادامه دهید، می خواهید زمان خوبی را در اینجا بگذرانید. به راحتی می توانید یک دفترچه یادداشت یا تخته سیاه تهیه کنید تا بتوانید مانند یک حرفه ای شروع به برنامه ریزی پادکست خود کنید.

انتخاب موضوع

شما می خواهید پادکست شما روی یک موضوع یا جایگاه خاص متمرکز باشد. سعی کنید آن را به چیزی محدود کنید که بتوانید در بسیاری از قسمت‌ها  درباره آن صحبت کنید، اما آنقدر گسترده نیست که برای مخاطبان بالقوه خود جذاب نباشید. برای مثال، به‌جای داشتن یک پادکست «در فضای باز»، در مورد پیاده‌روی صحبت کنید. همیشه می توانید موضوع خود را بعداً با محبوبیت بیشتر گسترش دهید.

روش رکورد کردن پادکست

یک شریک یا همکار پیدا کنید

آیا دوست یا همکار دارید که بخواهید با او شریک شوید؟ اگر یک شریک مشترک داشته باشید، ساختن پادکست می تواند بسیار ساده تر باشد. اگر هر دو دیدگاه خود را در مورد موضوعی به اشتراک بگذارید، طبیعتاً گفتگوی جذاب تری خواهید داشت. داشتن کسی که همه چیز را در مسیر درست نگه دارد نیز می تواند مفید باشد. به علاوه، می‌توانید وظایف اضافی ویرایش، تبلیغ و موارد دیگر را تقسیم کنید. هر چند ممکن است نکات منفی نیز وجود داشته باشد. شما می خواهید مطمئن شوید که هر دوی شما برای طولانی مدت به آن متعهد هستید. و تنظیم برنامه از ابتدا کمک می کند تا بدانید هر هفته چه زمانی ضبط می کنید. هر چند اینجا قوانینی وجود ندارد. اگر شریک شما حذف شد، همچنان می‌توانید پادکست را بدون آنها ادامه دهید. یا می توانید به صورت انفرادی شروع کنید و بعداً یک شریک اضافه کنید. نکته مهم این است که تازه شروع کنید. پس بیایید یک نام انتخاب کنیم:

انتخاب نام مناسب

اگر به نمودارهای برتر پادکست اپل نگاه کنید، نام های مختلفی را مشاهده خواهید کرد. برخی توصیفی از آنچه نمایش در مورد آن است، در حالی که برخی دیگر معنای زیادی ندارند. من در واقع به ظاهر با آنچه قبلاً گفتم مخالف خواهم بود: شما می خواهید نامی را انتخاب کنید که گسترده تر از موضوع شما باشد. با استفاده از مثال پیاده‌روی قبلی، اگر «پیاده روی 14 ساله» را به‌عنوان نام خود انتخاب کنیم، وقتی می‌خواهیم در مورد کوله‌پشتی و کمپینگ فوق‌سبک نیز صحبت کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ در عوض، نامی را انتخاب کنید که اگر بعداً تصمیم گرفتید، به شما اجازه گسترش دهد. شاید «ماجراجویی‌های کوهستانی (بالا و زیر 14 هزار فوت)» کارساز باشد، زیرا اشاره‌ای به کوهنوردی 14 ساله می‌دهد، اما به شما این امکان را می‌دهد که در صورت تمایل در مورد انواع چیزها صحبت کنید. من همین الان به این فکر کردم که داشتم این را می نوشتم، مطمئنم که تو می تونستی بهتر عمل کنی!

پادکست چیست و چگونه آن را بسازیم

زمان پادکست

تعدادی از “متخصصان” را خواهید یافت که ادعا می کنند زمان های خاص برای پادکست ها عالی هستند. شما به پادکست 28 دقیقه ای نیاز ندارید زیرا این میانگین زمان رانندگی است. یا کمتر از یک ساعت چون مردم نمی توانند بیشتر از آن توجه کنند. پادکست های 5 دقیقه ای و پادکست های 6 ساعته وجود دارد. هر چیزی که برای شما مفید است را پیدا کنید و با آن شروع کنید! چیزی که من سعی می‌کنم از آن اجتناب کنم این است که آن را طولانی‌تر از حد نیاز نکنم زیرا شما در مدت 15 دقیقه از موضوع خارج می شوید.

استایل پادکست

پادکست های مصاحبه ای پرطرفدار هستند، اما این بدان معنا نیست که شما مجبور به انجام آن هستید. شما می توانید نیمی از زمان را به صورت انفرادی (یا به صورت میزبانی مشترک) و نیمی دیگر را مصاحبه نشان دهید. یکی از مزایای بزرگ انجام مصاحبه این است که به تعداد زیادی شنونده جدید کمک می کند – به خصوص اگر اشتراک گذاری با قالب ها و گرافیک های از پیش نوشته شده را برای شنونده خود آسان کنید.

آماده شدن برای شروع

اکنون که موضوع، قالب خود را یادداشت کرده اید و استایل و زمان خود را انتخاب کرده اید، باید چند مورد را قبل از شروع آماده کنیم…

چگونه کاور پادکست بسازیم؟

بخوانید: نحوه ی زیبا و تاثیرگذار صحبت کردن

هنر کاور شما اولین برداشتی است که اکثر مردم هنگام مرور پادکست های اپل یا برنامه پادکست مورد علاقه خود مشاهده می کنند. همچنین ممکن است تصویری باشد که شخصی هنگام اشتراک گذاری برنامه خود در رسانه های اجتماعی می بیند.

انتخاب موزیک اینترو

حتما باید قبل از رکورد کردن پادکست یک موزیک جهت اینترو انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

خریدن میکروفن

کیفیت صدا بسیار مهم است اما برای تهیه یک میکروفون با کیفیت خوب برای پادکست نیازی به هزینه زیادی ندارید. یکی از محبوب ترین میکروفون های پادکست Audio-Technica ATR2100x-USB (نسخه کاملاً جدید برای سال 2022) است. این هم یک میکروفون USB است و هم یک اتصال XLR دارد که به شما امکان می دهد تجهیزات ضبط خود را بدون نیاز به میکروفون جدید ارتقا دهید.

رکورد کردن و ادیت کردن

اگر قبلاً از نرم افزار ویرایش صدا استفاده نکرده اید، حتی نرم افزار های ساده مانند GarageBand یا Audacity می تواند بسیار ترسناک باشد. قابل درک است: تولید پادکست کاملاً پر از ریزه کاری است! اگر اینطور است، ما به شما پیشنهاد می کنیم که یکی از نرم افزار های Cubase یا FL Studio را به خوبی یاد بگیرید و سپس شروع به تولید پادکست کنید

انتشار پادکست

شما می توانید پادکست خود را در پلتفرم های زیادی مانند iTunes، YouTube و اینستاگرام منتشر کنید. ولی پیشنهاد ما به شما یوتیوب هست، زیرا علاوه بر کاربری آسان، شما می توانید از آن حق تبلیغات دریافت کنید و به درآمد خوبی برسید.