اینکه بدانیم چگونه گوینده شویم و چه نکاتی را برای گویندگی در نظر بگیریم بسیار مهم است. اگر به خوبی برخی از نکات مربوط به گویندگی را بدانیم می توانیم یک گوینده حرفه ای شویم که فن بیان ویژه ‌ای دارد.  در وب سایت گوینده شو می توانید مطالبی که کمک می کند یک سخنران حرفه ای شوید را مشاهده نمایید. شما با شرکت کردن در دوره ی فن بیان و گویندگی، می توانید آموزش های لازم را برای گویندگی حرفه ای دریافت کنید. استاد بیژن رافعی، در دوره های آموزشی فن بیان و گویندگی،  آموزش های سخنرانی و گویندگی حرفه ای را به شما ارائه می دهد. برخی از راهکارهایی که برای سخنران حرفه ای شدن به آنها نیاز دارید را در ادامه معرفی کرده ایم.

راهکارهایی برای اینکه بدانیم چگونه گوینده شویم

راهکارهای متفاوتی وجود دارد که ما با استفاده از آن راهکارها می توانیم بفهمیم چگونه گوینده شویم. برخی از این راهکارها عبارت است از :

  1. به خواندن و صحبت کردن همزمان باید عادت کنیم

این تکنیک زمانی که باید شعری را از روی مطلب بخوانیم بسیار مهم می باشد. حفظ کردن شعر فکر خوبی است اما باید بتوانیم به راحتی به مطلب نگاه کنیم و از درست بودن آن چیزی که بیان می کنیم مطمئن شویم. زمانی که می خواهیم متنی را برای جمع زیادی بخوانیم باید آن را چندین بار تمرین کنیم تا با عبارات و واژه ها آشنا شویم.  در صورتی که به طور کامل با متن آمیخته شویم می توانیم زمان صحبت کردن با مخاطبان ارتباط برقرار کنیم و به آنها نگاه کنیم.

آهنگ واژگان را باید به طور کامل درک کنیم. زمانی که داستان و شعری را می‌خوانیم باید طول جملات و آهنگ کلمات را بشناسیم. زمان روایت کردن داستان نباید تنها به متن متکی باشیم. باید بتوانیم سرمان را از روی کاغذ بلند کنیم و با مخاطبانی که روبرویمان هستند ارتباط چشمی برقرار کنیم. زمانی که ما می‌ خواهیم یک گوینده حرفه‌ای شویم باید نقشی پویا و فعال را ایفا کنیم. تنها از روی مطلب عبارات را خواندن فایده‌ ای ندارد.

  1. سرعت و بلندی صدایمان را کنترل کنیم

یکی دیگر از راهکارهای مهم برای اینکه بدانیم چگونه گوینده شویم این است که، بلندی صدا و سرعت کلام مان را کنترل کنیم. اگر تنها با لحن یکنواخت بخواهیم صحبت کنیم مخاطبانمان را خسته خواهیم کرد. هر چقدر که محتوای ما جذاب باشد تفاوتی نخواهد کرد. به همین دلیل باید لحن صدای خودمان را اصلاح کنیم. لحن صدا باید با لحن داستان متناسب باشد. زمانی که داستانی حماسی تعریف می کنیم باید لحن خاصی داشته باشیم و زمانی که یک داستان طنز می‌ خواهیم تعریف کنیم لحن مان متفاوت تر خواهد شد. ما باید بتوانیم با توجه به متنی که از روی آن حرف می ‌زنیم و تعریف می کنیم لحن مناسبی پیدا کنیم. زمانی که برای تعدادی از مخاطبان صحبت می کنیم نیاز است که سرعت کلام مان را کنترل نماییم.

بدون شک سرعت کلام ما باید کمتر از زمانی باشد که می ‌خواهیم سرعت کلام مان را در یک مکالمه عادی کنترل کنیم. شمرده صحبت کردن موجب می‌ شود که مخاطب را با خودمان همراه سازیم و به آنها اجازه دهیم که درک بهتری از حرف ‌هایمان پیدا کنند. زمان سخنرانی بهتر است که همراه خود آب داشته باشیم تا گلویمان را تازه کنیم. در سخنرانی نیاز است که صدایی واضح و راستا داشته باشیم. اما دقت کنیم که هرگز نباید فریاد بکشیم. نفس عمیق کشیدن بسیار مهم است.

روش اصولی گوینده شدن

  1. واضح صحبت کنیم

بسیاری از افراد زمانی که صحبت می ‌کنند صحبت هایشان شفاف و واضح نیست. ما باید مطمئن شویم که مخاطب، صحبت هایمان را به طور کامل می ‌شنود و درک می‌ کند. بنابراین ما باید از آهسته صحبت کردن و نامفهوم بودن کلمات به طور جدی خودداری کنیم. اگر می خواهیم بدانیم که چگونه گوینده شویم، باید بیان درستی داشته باشیم .منظور از رعایت کردن بیان درست این است که صداها را به درستی ادا کنیم. به جای تلفظ لغات تلاش کنیم که بیان درستی از آنها را ارائه دهیم.

کلمات را باید به درستی تلفظ کنیم و معانی آنها را بدانیم. اگر برای به خاطر سپردن تلفظ واضح واژه ها مشکل دارید باید نشانه ها و یادآوری های کوچکی را در کنار آنها بگذارید تا زمان صحبت کردن دچار اشتباه نشوید. زمان صحبت کردن نباید وقفه زیادی داشته باشیم و یا از واژگانی استفاده نکنیم که عدم تسلط مان را روی موضوع نشان دهد. این کار موجب می گردد که حواسم مخاطب مان پرت شود و دیگر به ما توجه نکند.

  1. روی قسمت های مهم سخنرانی تمرکز کنیم

اگر می‌ خواهیم مطمئن شویم که مخاطب بخش مهم کلام ما را درک می‌ کند باید از صدای خودمان کمک بگیریم و تاکیدهای ضروری را با صدا نشان دهیم. برای تاکید کردن قسمت های مهم سخنرانی مان می توانیم صدایمان را پایین بیاوریم و سپس آن را بالا ببریم. این روش برای تحریک کردن مخاطب یک روش کارآمد است. اگر با دقت بیشتری صحبت کنیم حواس مان به یک دستی کلاممان خواهد بود. به عنوان مثال اگر داستان رستم و سهراب را تعریف می کنیم زمان آشکار کردن مسئله پدر و فرزندی باید تاکید لازم روی روایت داشته باشیم.

نحوه ی تمرکز بر گویندگی

  1. در نقاط مناسب باید توقف و مکث کنیم

یکی از دیگر نکاتی که کمک می کند بدانیم چگونه گوینده شویم این است که در نقاط مناسب توقف و مکث کنیم. برای رعایت کردن گویندگی باید حواسمان باشد که زمان روایت کردن داستان سرعت زیادی نداشته باشیم. تعریف کردن داستان مانند مسابقه نیست به همین دلیل نیازی نیست که با سرعت زیاد پیشروی داشته باشیم. اگر بخواهیم سرعت گفتگویمان را افزایش دهیم، مخاطب به صحبت ‌های مان گوش نمی‌ کند و نمی ‌تواند درک کافی از آنچه که می گوییم داشته باشد.

به همین دلیل بعد از بیان کردن مطالب باید کمی مکث کنیم تا به مخاطبان اجازه دهیم واکنش نشان دهد. از بخش مهم صحبت هایمان نباید بدون ایجاد وقفه بگذریم. اگر در مورد مسئله خنده دار صحبت می ‌کنیم در نقاط حساس باید کمی صبر کنیم تا مخاطب به داستان مان واکنش نشان دهد. علائم نوشتاری کمک زیادی برای مکث کردن در سخنرانی به شما می کنند. وجود علائم نوشتاری همانطور که در روایت های شفاهی کمک می ‌کند، در روایت‌ هایی که بیانی هستند نیز، تاثیر زیادی خواهد داشت.