بیژن رافعی

بیژن رافعی هنرمند رادیو و تلویزیون در سال ۱۳۳۰ در شهرکرد متولد شد و در خانواده ای فرهنگی بزرگ شد. صدای گرم و دلنشین او باعث شد تا با افتتاح رادیو در شهرکرد کار اجرای خود را آغاز کند.

درسال ۱۳۶۰ به دلیل اینکه همسر ایشان اصفهانی بود، برای زندگی به اصفهان آمدند و در آن سال در صدا و سیمای مرکز اصفهان کار گویندگی را ادامه دادند.

بیژن رافعی در سال ۱۳۷۰ به کارگردانی آقای پوراحمد در چندین قسمت از قصه های مجید را کار کرد و به یاد ماندنی ترین آن همان قسمتی بود که مجید می خواست با نخ اندازه معلم مورد علاقه اش را بگیرد تا بی بی برایش ژاکت ببافد.

بیژن رافعی اعتقاد دارد جوانان برای ورود به عرصه گویندگی باید سواد، صدا و علاقه را در نظر داشته باشند چرا که ویژگی هایی که هنرمندان دارند نعمت هایی است که خداوند به آنها داده البته مقداری هم ذوق و قریحه است که بر آن نعمت ها اضافه شده است.

استاد بیژن رافعی در رادیو

کارنامه هنری بیژن رافعی

بیژن رافعی در کارنامه هنری خود دربیش از ۳۰ سریال و ۱۰ فیلم سینمایی هنرنمایی کرده است که قصه های مجید را می توان معروف ترین اثر وی دانست.

معروف ترین سریال ها : پشت کوه های بلند، پیک راستان، کلاف ، کارگاه رشید، خانه شش در، دل خوش سیری چند، تفنگ سر پر، بخاطر من ،گرفتار و سایه سلطان.

معروف ترین فیلم ها: قسم ،مرگ سپید ،تب برفکی و ماشین اصلاح آقاجون


همانند بیش تر گویندگان، بیژن رافعی نیز سابقه دوبلوری درخشانی دارد و در دوبله ی بسیاری از فیلم ها نقش خود را ایفا کرده است.

بیش ترین فعالیت هنری بیژن رافعی در زمینه گویندگی می باشد. وی با بیش از ۵۰ سال سابقه ی فعالیت در صدا و سیما، به یکی از پیش کسوتان این هنر تبدیل شده است.

همچنین بیژن رافعی سابقه ی مجری گری را نیز در کارنامه ی هنری خود دارد. او مجری برنامه هایی از جمله هشت بهشت و صبح اصفهان نیز بوده است.